Ana Sayfa Genel Su İçmenin Vücudumuza Faydaları

Su İçmenin Vücudumuza Faydaları

Yaşam kaynağımız olan su, vücudumuzun dengede çalışması için hayati bir önem taşıyor. Ama çoğumuz ancak susadığımızda veya ilaç alacağımız zaman su içeriz. Ama uzmanlar özellikle yaz aylarında günde 8 bardak su içilmesini öneriyor. Su içmenin bir çok faydası var bunlardan bir kaçını yazımızda paylaşıyoruz.

Cildi Yeniliyor

Ne kadar çok su içersek vücudumuz da o kadar güzel ve canlı görünür. Az su içildiğinde egzama ve mantar sık görülürken, tırnaklar ve saç dipleri de çabuk kırılır.

Zihni Açıyor

Su içmemek unutkanlık, dikkat eksikliği, uyku hali, algılarda ve hareketlerde azalma, sinirliliğe sebep olmaktadır.

Eklem Ağrılarına İyi Geliyor

Vücudumuzun % 70’i sudan oluşmaktadır. Yeterince su içmediğimizde eklem arası sıvılarla eklem kayganlığı da azalıyor. Bu da doğrudan eklem ağrılarına sebep olmakta. Ağrısız hareket içinde bol bol su tüketmek gerekir.

Krampları Önlüyor

Dengeli beslenme, düzenli uyku ve su içmeye dikkat etmek gerekiyor. Vücutta ki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artıyor. Spor yapmadan önce ve sonra içilen su kas kasılmaları ve kramplarla başa çıkmada oldukça etkilidir.

Stresi Alt Ediyor

Beynin % 85’i sudur. Eğer vücudumuzda yeteri kadar besin ve su yoksa stres altında hissederiz. Açlık ve susuzluğa dayanamamamızın sebebi beynimize bu durumlarda yeterli besin ve su gitmemesidir. Gün içinde gergin ve huzursuz kişiler yeterli su içmiyor olabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz