Ana Sayfa Genel Tapu, Ada, Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Tapu, Ada, Parsel Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Tapu, ada ve parsel sorgulaması yapabilmek için gelişen teknolojilerle birlikte pek çok yöntem bulunmaktadır. Kamu hizmetleri internet kullanımının yaygınlaşması ve çok daha hızlı bir şekilde vatandaşlara hizmet vermesi nedeniyle sanal ortama aktarılmıştır. Tapu ve kadastro hizmetleri de bu kapsamda internet ortamına aktarılmış ve ihtiyaç duyulan bilgilere vatandaşların kolayca erişimi hedeflenmiştir.

İnternet üzerinden yapılacak tapu, ada ve parsel sorgulamaları kesin sonuçlara ulaşılması bakımından ilgili kamu kurumlarından alınan belgeler kadar geçerli sonuçlar ortaya koymaktadır. Yine de işlerini sağlama almak isteyenler ve internet kullanımı konusunda tecrübe sahibi olmayanlar ikamet ettikleri il ve ilçelerdeki kendilerine en yakın Tapu ve Kadastro il / ilçe Müdürlükleri’ne başvurarak tapu ve parsel sorgulaması yapabilir Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait danışma hizmeti veren Alo 181 numaralı iletişim merkezini arayarak tapu, ada ve parsel işlemleriyle ilgili detaylı bilgi alabilirler.  

Tapu, Ada, Parsel Nedir?

Taşınmazlara ait işlemelerde tapu, ada ve parsel bilgilerine sahip olmak ve bu bilgilerin ne anlama geldiğini bilmek oldukça önemlidir. Tapu, ada ve parsel bilgileri birbirleriyle yakın anlamlara gelmekle birlikte birbirinden farklı manalara gelen ve tapu ve kadastro işlemlerinde sık sık kullanılan bilgilerdendir.

Tapu: bir taşınmazın kime ait olduğunu, yüzölçümünü, adres ve mevki gibi bilgilerini bir arada bulunduran ve devlet tarafından verilen resmi nitelikteki belgedir.

Ada; parseller tarafından oluşan dört tarafının da belli başlı sınırlarla çevrelendiği varsayılan parsel toplulukları anlamına gelmektedir. Ada oluşumları doğal olarak çevrelenen su, yol gibi oluşumlarla sınırlanmasının yanında cadde, sokak gibi oluşumlarla da tapu ve kadastro sisteminde sınırlandırılmıştır.

Parsel ise; tapu ve kadastro sisteminin en küçük parçası olarak karşımıza çıkan parseller üzerinde tek bir yapı kurulmasına olanak sağlanacak şekilde bölünmüş toprak parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Harita üzerinde yapılacak tapu kadastro işlemlerine genellikle parsel no şeklinde parçalara ayrılmış yapılar bulunmaktadır. Parsel sorgu sorgulama ile bir yapının metrekaresine, bulunduğu mevki ve adresine, arazinin kullanım niteliğine erişilebilmektedir.

Tapu, Ada, Parsel Sorgulama Nereden Yapılır?

Tapu, ada ve parsel sorgulama işlemleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait www.parselsorgu.tkgm.gov.tr üzerinden yapılmaktadır. Tapu bilgileri taşınmaza ait ada, parsel ve pafta gibi bilgileri içeren genel bilgilerden oluşmaktadır. Bir tapunun bulunduğu alana ait yüzölçümü ve metre kare bilgilerine detaylı parsel sorgulama yaparak www.parselsorgu.tkgm.gov.tr üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilir ve Kamu kurumlarına gitmek zorunda kalmadan imar ve emlak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Tapu, Ada, Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü internet üzerinden sağlamış olduğu parsel sorgulama 2019 hizmeti ile tapu ve parsel bilgilerine kolay ve ücretsiz erişim imkanı vermektedir. Www.parselsorgu.tkgm.gov.tr internet adresini arama motorunda aratarak ada parsel sorgulama ekranına giriş yapabilir ve ekranın sağ kısmında bulunan harita üzerinden dilediğiniz yerdeki ada, parsel ve tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tapu bilgileri haritanın sol üst köşesinde bulunan ‘i’ seçeneğine tıklanarak öznitelik bilgileri şeklinde görüntülenebilir parselde bulunan alanın;

  • Bulunduğu il, ilçe, mahalle bilgileri,
  • Tapuya ait metrekare,
  • Parselin niteliği,
  • Ada, parsel ve pafta numarası,
  • Taşınmaz numarası

Gibi genel bilgilerine harita üzerinden kolayca ulaşılabilir. Dilendiği takdirde yine uygulama üzerinde istenilen parseller favorilere eklenebilir, tercih edilen alanlar yazdırılabilir ve alan ve mesafe ölçümleri harita üzerinden yapılabilir.

Harita kullanma konusunda bilgi sahibi olmayan kimseler içinde kolaylık sunan www.parselsorgu.tkgm.gov.tr ana ekranının sol tarafında bulunan özellikler girilerek de ada, parsel sorgulaması yapılmaktadır. Bu şekilde yapacağınız parsel sorgulamalarında;

  • İdari sorgulama; ada ve parsel numarası ile birlikte sorgu yapacağınız yerle ilgili il, ilçe ve mahalle/ köy bilgilerinin girilmesi,
  • Adres bilgisi girerek sorgulama; arama yapacağınız parsel ile ilgili adres bilgisinin doğru olarak girilmesi,
  • Coğrafi sorgulama; sorgu yapacağınız parsele ait enlem ve boylam bilgilerinin girilerek arama yapılması,
  • Taşınmaz no ile sorgulama; tapuda kayıtlı taşınmaz bilgileriyle parsel sorgulaması yapılması

Neticesinde aradığınız özelliklere ait tapu, ada ve parsel sorgulama sonuçlarına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden hızlı bir biçimde ulaşabilirsiniz.

Mobil Uygulama Üzerinden Tapu, Ada, Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait www.parselsorgu.tkgm.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz bilgiler bilgisayara erişim imkanı olmayan kişiler için mobil uygulamalar ile desteklenmektedir. Parsel sorgu indir şeklinde telefonunuzun uygulama mağazasında yapacağınız aramalar ile gerek Google Play gerekse de App Store uygulama mağazalarında ada parsel sorgulama programı indirmeye imkan sağlayan ve MEGSİS olarak bilinen Mekansal Gayrimenkul Sistemi uygulaması ile harita üzerinden parsel sorgulaması yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden verilen parsel sorgulama özellikleriyle aynı özellikleri ihtiva eden MEGSİS mobil uygulaması sizi Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ait ana ekrana yönlendirmekte ve satın almak istenilen tapuya ait ada ve parsel bilgileri, metrekare cinsinden bilgiler yapacağınız parsel sorgulaması neticesinde ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz