Ana Sayfa Genel Siz Tatildeyken 11 İpucu

Siz Tatildeyken 11 İpucu

11 Maddede Zekice İpuçları

Daha önce görmediğiniz yeni yerlere seyahat etmek çok eğlencelidir. Ancak çevrenize yabancı olduğunuz da bu durum sizden faydalanmak isteyenlere karşı savunmasız kalmanıza neden olabilir. Bu hiçte hoş bir durum değildir. Neyse ki seyahatlerinizi güvenli ve endişe olmaksızın geçirebilmeniz için kullanabileceğiniz bazı harika ipuçları var. Mesela otel odanızın kapısına bir bardak asmak gibi. İlginizi çekti mi?

 • Otel Odanızın Kapı Koluna Bir Bardak Takın
 • Kendi başınıza otelde uyurken bu durum biraz ürkütücü olabilir. Ya siz uyurken biri gizlice odanıza girerse? Bu çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen, işte içinizin rahat etmesini sağlayacak küçük bir ipucu. Otel odanızın kapı koluna bir bardak takın. Bu şekilde eğer siz uyurken biri kolu çevirirse bardak düşüp birisinin kapıyı açtığını anlamanızı sağlayacaktır. Umarım o bardağın düştüğünü hiçbir zaman duymazsınız ama tedbirli olmak sonrasında pişman olmaktan daha iyidir.
 • Çevrimdışıyken Erişmek Üzere Haritaları Ve Gerekli Çevirileri Telefonunuza İndirin
 • Aşina olmadığınız bir dilin kullanıldığı yabancı bir ülkedeyken etrafta dolaşmak biraz zor olabilir.Seyahate çıkmadan önce dil uygulamalarından tercüme edilmiş bazı ifadeleri indirin. Bu sayede internete erişemediğiniz de tuvalet nerede gibi şeyleri nasıl söyleyeceğinizi biliyor olursunuz. Evet bu yararlı bir cümle aynı şey haritalar için de geçerli.Eğer internet erişiminiz yoksa ve kaybolmuşsanız çevrimiçi çalışan bir harita gerçekten hayat kurtarabilir. İleriyi düşünmek her zaman iyidir.
 • Sahte Bir Cüzdan Kullanın
 • Bu ipucu seyahatleriniz için harika olsa da onu günlük hayatınızda da kullanmak hiçte fena fikir değildir.Normal cüzdanınızın yanında sahte cüzdan olarak ikinci bir ek cüzdan kullanın. Hatta gerçek görünmesi için içini sahta para hatta plastik kartlarla doldurabilirsiniz. Eğer bir yankesiciliğe kurban gider, daha da kötüsü sokakta soyulursanız suçlu gerçek cüzdanınızı çalamamış olacaktır. Yalnız ikisini karıştırıp günün sonunda sahte olanın kalmamasına dikkat edin.
 • Önemli belgeleri yedek olarak kendinize E- posta ile gönderin
 • Seyahat telaşı içinde ehliyet veya pasaportunuz gibi önemli belgeleri özellikle yetkililere göstermek için çantanıza koyup çıkarırken kaybetmek çok kolaydır. Bu değerli belgeleri kaybetme endişeniz varsa onları taratıp kopyalarını kendinize E – posta ile gönderin. Bu sayede bir sebeple eğer belgelerin yerini bulamazsanız hepsi elinizin altında olur. Bu basit ipucu sizi büyük bir sorundan kurtarabilir.
 • Otelin 2.3.veya 4.katındaki bir oda da kalın
 • Bir güvenlik uzmanına göre 2. ile 4. katlar arasında bir oda seçmek soyulma riskinizi azaltıyor. Bunun nedeni hırsızların hzlıca kaçması daha kolay olduğu için tipik olarak 1.veya zemin katı hedef almaları, ayrıca otellerin çoğunda 2.kat ve üstüne çıkmak için özel bir anahtar gerekir. Bu daha da güvende olmanızı sağlar. Ancak bu ipucu sadece hırsızlıkları önlemek için değildir. 2 ile 4. katlar arasında kalmak akıllıca bir harekettir. Çünkü binayı acil bir durumda 10.kata göre daha hızlı bir şekilde terkedebilirsiniz.
 • Odada olmasanız da kapıya ”rahatsız etmeyin” işaretini asın 
 • Bu işaret sadece uyurken rahatsız edilmemek için kullanılmaz hırsızlığa karşı da caydırıcıdır. Etrafta olmasanız bile rahatsız etmeyiniz işaretini kapıya bırakmak otel personelinin ve potansiyel hırsızların orada olduğunuzu düşünmesini sağlar. Hatta bunu daha da ileriye götürmek istiyorsanız tv’nizi düşük bir ses seviyesinde açın ve dışarı çıkarken açık bırakın. Bu sayede aslında siz şehirde gezip tozarken insanlar odada tv izlediğinizi sanırlar.
 • Otele giriş işlemlerini yaparken kişisel bilgilerinizi yüksek sesle söylemeyin
 • Muhtemelen sosyal güvenlik numaranızı avazınız çıktığı kadar bağırarak söylememeniz gerektiğini muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak daha az önemli kişisel bilgileri de otel lobisinde herkesin duyacağı şekilde söylemek yerine resepsiyon çalışanı ile sizin aranızda tutmanız daha iyidir. Adınızı, telefon numaranızı ve oda numaranızı yüksek sesle söylemek yerine otel çalışanının okuması için bir kağıda not edin. Bu şekilde sizi kimse duyamaz ve kötü niyetli biri kişisel bilgilerinizi ele geçiremez.
 • Kapıdaki gözetleme deliğini kapatın
 • Otel odalarının çoğunda ön kapıda bir gözetleme deliği vardır. Tabi bu delikler kapının dışında kimin olduğunu görmeniz gerektiğinde işe yarar ama aynı şey ters yönde de  geçerlidir. Aslında bu gözetleme deliğinden insanların gizlice izlendiği hatta film’e alındığı durumlar söz konusu. Bu durum düpedüz özel hayatın ihlalidir. Bu yüzden otel odanızın kapısının gözetleme deliğine bir parça kağıt yapıştırarak kendinizi gerçekten koruyabilirsiniz. Ayrıca odanıza ilk girdiğinizde gözetleme deliğini bir kontrol edin hiç kurcalanmış yada hasar görmüş gibi görünüyor mu? eğer öyleyse bu birisinin delikte birşeyler yaptığını veya belkide oraya bir kamera yerleştirdiğini gösterebilir. Buna benzer belirtiler görürseniz rapor edin ve derhal odanızın değiştirilmesini isteyin.
 • Otel kasasını kullanmayın
 • Otel kasaları takılarınızı, paranızı ve önemli belgelerinizi güvende tutmanın harika bir yoludur. İster inanın ister inanmayın bu kasalar aslında odayı soyarken hırsızların kontrol ettiği ilk şeydir. Bu kasalar güvenli görünmekle birlikte bu işi meslek edinmiş birisi için onları açmak gayet kolay olabilir. Önemli eşyalarınızı kasada tutmak yerine resepsiyonun arkasında değerli eşyalarınızı koyabileceğiniz bir yerin olup olmadığını öğrenmek için görevlilere danışın. Sormazsanız asla bilemezsiniz.
 • Güvenli olmayan internet bağlantılarından kaçının
 • Seyahat ederken ücretsiz wifi erişimi olan çok sayıda cafe, kitapçı ve restaurant’a rastlarsınız. Bu çok pratik olmasına rağmen son derece güvensizdir. Güvenli olmayan halka açık internet bağlantısını bilgisayar korsanlarının hacklemesi kolaydır. Ve bu süre zarfında bilgisayarınıza girdiğiniz her önemli bilgi çalınabilir. Bu tip halka açık bir internet bağlantısıyla oturum açmak zorunda kalırsanız, e-posta şifreleri, banka hesap numaraları veya adresler gibi hassas bilgilerin girişini yapmaktan kaçının. Ayrıca seyahate çıkmadan önce sizinle ilgili önemli bilgileri ortaya çıkarabilecek tüm çerezleri veya tarayıcı geçmişini silin. Yurt dışına seyahat ederken e-posta adresinize giriş yapma konusunda endişe duyuyorsanız yalnızca tatil amaçlı bir e-posta adresi oluşturun ve bunu yalnızca gerektiğinde kullanın. Bu hesap saldırıya uğrarsa muhtemelen içinde önemli birşey bulamazlar ve eve döndüğünüzde bu adresi zaten silersiniz.
 • Taksileri dikkatli kullanın
 • Seyahatteyken taksiye bindiğinizde asla turist olduğunuzu söylemeyin bu sizi hemen hedef haline getirir. Sürücü bulunduğunuz çevre hakkında hiç bir şey bilmediğinizi düşünüp taksi ücretini yükseltmek için daha uzun rotaları kullanarak sizden faydalanabilir. Ayrıca taksiye bindiğinizde herhangi bir şey olması durumunda kullanmak için plaka numarasını telefonunuza kaydedin. Bu sayede yetkililerin yardımı ile taksinin yerini tespit edebilirsiniz. Son olarak taksinin bagajında bavullarınız varsa sürücü hepsini sizin için indirene kadar araçtan çıkmayın bu sayede siz araçtan adımınızı atar atmaz bavullarınızla basıp gidemez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz