Ana Sayfa Genel TC Kimlik No ile Adres Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

TC Kimlik No ile Adres Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

TC kimlik numarası ile adres sorgulama uygulaması, e devlet sistemi ile kişilerin ulaşabilecekleri en önemli yeniliklerden bir tanesidir. Son yıllarda yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklendi! E devlet sistemi ile pek çok kişinin devlet kurumlarında işlem yapmak için uzun kuyruklar oluşturmasının önüne geçilmiş ve sistem her geçen gün hizmet kapasitesini de arttırarak ilerlemiştir. Bu sayede vatandaşlara hızlı ve güvenilir işlemlerin de yolu açılmıştır. Neredeyse tüm işlemlerini e devlet sistem, üzerinden halledebilen vatandaşlar, artık tüm resmi belgelere ve bilgilere de bu sistem üzerinden ulaşabilirler. Peki online olarak ulaşılabilen TC kimlik numarası ile adres sorgulama işlemleri nasıl yapılmaktadır?

TC Kimlik No ile Adres Sorgulama Yapılabilir Mi?

Her geçen gün hizmet kalitesini oldukça yükselten e devlet sistemi, pek çok işlem hacmi ile vatandaşların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Yapılan bu kadar çok yenilikten ve hizmetten sonra vatandaşların en fazla merak ettiği konulardan bir tanesi de TC kimlik numarası ile adres sorgulama işlemleridir. İnternette yer alan pek çok dolandırıcı sitelerin vatandaşlara yanlış bilgi aktarmasından dolayı TC kimlik numaralarını sisteme giren kişiler, pek çok şekilde mağduriyet yaşamaktadırlar. TC Kimlik numarası ile adres sorgulama yapma işlemi, sadece resmi olarak tanımlanmış kişilere verilmiş olan bir haktır. Bu yüzden normal vatandaşların TC kimlik numaraları ile adres sorgulaması yapmaları e devlet sistemi üzerinden imkânsızdır.

Adres Sorgulama Sistemleri Üzerinden TC Kimlik Numaraları İle Adres Sorgulanması Yapılabilir Mi?

Adres sorgulama siteleri olarak adlandırılan pek çok site, aslında dolandırıcıların yaygınlıkla kullanmış oldukları sitelerdir. Bu siteler üzerinden TC kimlik numaralarını ele geçiren kişiler, vatandaşları oldukça mağdur etmektedir. Bu yüzden böyle sitelere itibar edilmemesi gerekir. Adres sorgulama işlemleri sadece yetkisi olan kişilerin yapabilecekleri işlemlerdir bunun haricindeki hiçbir kimsenin böyle bir erişim hakkı yoktur. Kamusal alanda yetki verilmiş olan kişiler, gerekli durumlarda TC kimlik numaraları ile adres sorgulama işlemlerini yapabilirler.

TC Kimlik No ile Adres Sorgulama Hangi Sitelerden Yapılabilir?

Adres kayıt sistemlerinin pek çoğu avukatlar tarafından kullanılır. Mernis sistemine e devlet, UYAP ya da nüfus müdürlüklerinden de ulaşma mümkündür. Ancak bu sistemi kullanma izni sadece yetki verilmiş olan resmi kişilere aittir.

TC Kimlik Numarası İle Adres Sorgulama İşlemlerine Kimler Erişebilir?

Vatandaşların kullanımına kapalı olan TC kimlik numaraları ile adres sorgulama işlemleri sadece belirli yetkileri olan kişilerin güncel olarak kullanabileceği sistemlerdir. Bu sistemlere erişim olan kişiler ise şunlardır;

  • UYAP üzerinden TC kimlik numarası ile avukatlar adres sorgulaması yapabilirler. Bunun en önemli sebebi ise gerekli davalarda müvekkillerine ilişkin sonuçları görüntülemek için adres bilgilerine ihtiyaç duymalarıdır.
  • Adliye çalışanları sistem üzerinden adres sorgulamaları yapabilirler,
  • Nüfus müdürlüklerinde çalışan ve bu alanda yetkilendirilmiş olan kişiler,

TC kimlik numarası ile adres sorgulamaları yapabilmektedirler. Avukatların bu sisteme rahatça erişmeleri pek çok kişi için oldukça merak edilen bir durumdur. Bunun en önemli sebebi kişilerin haklarının korunması durumundan dolayı yalnızca taraf oldukları kişilerin adres sorgulamalarına ulaşabilmeleridir. Bunun haricindeki sorgulamalar, yasal olarak işlem gerektiren sorgulamalardır. Aynı zamanda bu uygulama kullanılarak kişiler;

  • İl,
  • İlçe,
  • Mahalle,

Gibi gerekli adres detaylarını girerek de adres sorgulama işlemleri yapabilirler. TC kimlik numarası ile adres sorgulaması yapmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gerek en büyük nokta, normal vatandaşların bu bilgileri öğrenme yetkilerinin olmadığıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz