Ana Sayfa Genel TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

TC Kimlik No ile KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

TC kimlik no ile KYK borcu sorgulamak sistemlerinden faydalanmak için internet erişiminizin olması yeterlidir. KYK tarafından belirlenen borçların bilgi ve ödeme bilgileri için e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. KYK üzerinden toplam borç bilgileri ve borç ödeme bilgilerine ulaşmanız mümkündür. KYK tarafından verilen geri ödemeli olan borçların ödenmesi için üniversiteden mezun olan gençlere bir sene kadar izin verilir. Daha sonra KYK’ya olan toplam borç, taksitler halinde yeni iş hayatına atılan gençleri zorlamayacak şekilde, çeşitli şekillerde geri ödenir. KYK tarafından geri ödemeli bursa hak kazanabilecek olan öğrenciler ise:

  • Lisan öğrencileri,
  • Üniversite öğrencileri (4 yıllık),
  • Açık öğretim öğrencileri ( Ancak bu öğrencilerin şehit çocuğu ya da gazi çocuğu olması gerekir. )
  • İki yıllık okullardan mezun olan ancak dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler,
  • Master ve doktora gibi yüksek lisans öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC kimlik numarasıyla borç sorgulama hizmetinden faydalanmak için KYK’nın resmi internet sitesinden ya da e- devlet üzerinden sisteme giriş yapmak yeterlidir. KYK’ya borcu olan öğrencilerin borç sorgusu yapmak için aşağıdaki kurumlardan faydalanmaları mümkündür. Bunlar:

  • E- Devlet kapısı,
  • Ziraat Bankası,
  • T.C Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu web siteleri üzerinden sorgu yaparak borç ve ödeme bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Bu sistemler sayesinde KYK’ya olan borç bilgileri ve ödeme bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Ödeme yapılacak asgari tutarların da öğrenilebildiği bu sistemler, borç durumlarının da öğrenilmesi için en yaygın başvurulan sistemler arasındadır.

TC Kimlik No ile KYK Toplam Borç Sorgulamak Nereden Yapılır?

TC kimlik numarasıyla KYK borcu sorgula sistemlerinden faydalanmak için e- devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E- devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alınabilir. Bu sayede TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sistemi girilerek toplam borç bilgilerine ulaşmak mümkündür. KYK toplam borç sorgu sisteminde erken ödeme seçenekleri ile gelen indirim fırsatları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Erken dönemde yapılan ödemeler neticesinde KYK tarafından belirli oranlarda toplam borç üzerinden indirim yapılmaktadır. KYK burslarının geri ödemesi için ise Ziraat Bankası’ndan faydalanabilirsiniz. E- devlet sisteminin yanı sıra Yurtkur üzerinden de KYK toplam borç sorgusu yapılabilir. Yurtkur’un kendi resmi internet sitesi üzerinden Kredi Borcunu sorgulama kısmı üzerinden toplam borç oranları ve ödeme tarihleri görülebilir.

TC Kimlik Numarasıyla KYK Borcu Nasıl Sorgulanır?

TC no ile KYK borcu sorgula online sistemler üzerinden yapılabilmektedir. Yurtkur’un resmi internet sitesi üzerinden ya da E- devlet kapısı üzerinden borç bilgisine ulaşılabilir. Çeşitli durumlarda KYK borcu devlet tarafından silinebilmektedir. Bu şartlar KYK sitesinde belirtilmiştir. Evlenmek ya da vefat durumlarında borçlar silinmektedir.

TC Kimlik Numarası ile KYK Borç Ödenir mi?

TC kimlik numarsıyla KYK borç ödeme  hizmetleri için öğrencinin mezun olması gerekmektedir. Öğrenci mezun olduktan sonraki senelerde borcunu ödemeye başlayabilir. Borçlar otomatik talimatlarla ya da çeşitli ödeme kolaylıkları ile devlete geri ödenebilmektedir. KYK borçları her ayın en geç sonuncu iş gününde ödenebilmektedir. Mesai bitimine kadar yapılabilen borç ödemeleri sayesinde ödeme kolaylıkları ile beraber borçlar kolaylıkla kapatılabilir. Ödeme ve ödeme gününün belgelenme durumları ise borçluya ait bir sorumluluk olarak kabul edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz