Ana Sayfa Pratik Bilgiler TEB Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ve Özellikleri

TEB Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ve Özellikleri

TEB tarafından müşterilerine sunulan KMH adı verilen kredi türü, müşterilerin en sık ve en fazla tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Müşterilerin kolay ulaşabildiği ve herhangi bir prosedüre katlanmak zorunda kalmadığı Kredili Mevduat Hesabın kullanılması için, bankanın belirli bir limiti, müşterinin vadesiz mevduat hesabına tanımlaması yeterli olmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabın (KMH) Özellikleri:

KMH’ın TEB müşterilerine sunduğu en büyük avantaj, müşterilerin hesapta olmayan ödemelerinin aksamaması, unutulan veya bakiye yetersizliği sebebiyle ödemelerin gecikmeye düşmemesini sağlamasıdır. Acil nakde ihtiyaç duyulan durumlarda da müşteriyi KMH ile kısa vadeli kredi desteği ile destekleyen TEB bankası, sadece bu ürünüyle bile oldukça popülerdir.

KMH’ın en sık kullanıldığı alanlar:

  • Günlük ödemelerde kullanılabilir (Havale, EFT, virman gibi),
  • SGK Primleri, okul taksidi, banka kredisi, otomatik ödeme gibi düzenli yapılması gereken ödemelerde,
  • Kredi kartı veya fatura ödemelerinde,
  • Yurtiçindeki ATM’den nakit olarak KMH limiti çekilebilir, (yurtdışında ise Visa, Plus, Maestro veya Cirrus logosu bulunan tüm ATM’lerden çekim yapılabilir)
  • TEB Banka kartları kullanılarak ilgili limit alışverişlerde kullanılabilir.

KMH İşleyiş Özellikleri:

KMH limiti hesaba tanımlanırken müşteriler herhangi bir masraf veya ücret ödemez. Ve KMH kullanıldığı gün sayısı kadar müşteriye faiz yansıtır. Eğer müşteri KMH’ını gün içinde kullanır, aynı gün tekrar kapatır, yani gece artı bakiyede kapanmış olsa bile, müşteri 1 günlük faiz (ve vergiler) ödemek durumundadır.

Ay sonunda eğer KMH kullanılmışsa, toplam kullanılan gün sayısı kadar faiz ve vergi tahsilatı yapılır.

Müşteri KMH limitini 7 gün 24 saat boyunca sınırsız bir şekilde kullanabilir. Ancak yasal zorunluluk olarak KMH hesapları yılda sadece 1 gece artı bakiyede kapanmak zorundadır.

Hesaba para girişi olduğunda, KMH kendisini otomatik olarak tahsil eden bir kredi türüdür. Müşterinin ayrıca bir yazılı / sözlü talimat vermesine gerek yoktur.

Nasıl Açılır Kapanır Başvuru ve Şartlar

KMH limiti başvurusu yapmak isteyen müşteriler, Nüfus Cüzdanı (veya ehliyet) fotokopileri ve Gelir Belgesi ile TEB şubelerine başvurabilirler. Ayrıca diğer müşteri iletişim kanalları olan telefon bankacılığı, internet bankacılığı, ATM veya cep şubelerden de başvurular yapılabilir.

Faiz Hesaplama ve Maliyet

TEB’nın, KMH kullanımı ile ilgili müşterilere uyguladığı faiz ve vergi gibi ücretler aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Kredili Mevduat Hesabı
Masraf Azami Oran Açıklama Güncelleme Tarihi
KMH Faiz Oranı 1,84% %5 BSMV,%15 KKDF dahil değildir. 1.1.2017

 

Eğer müşteriler Kredili Mevduat Hesaplarına ait ekstreleri posta yoluyla almak isterlerse 2,05 TL (bu tutar banka tarafından değiştirilmiş ya da piyasanın durumuna göre aşağı veya yukarı yönlü güncellenmiş olabilir, güncel bilgi için banka ile teyit edilmelidir) posta gönderim masrafı ödemeleri gerekir. E-mail yoluyla iletilen ekstreler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Ekstre
Masraf Azami Tutar Açıklama Güncelleme Tarihi
Ekstre Masrafı 2.05 – TL KMH’a ait ekstre e-posta ile ücretsizdir. Yazılı talep edilmeside, posta bedeli tahsil edilecektir, bu tutarda BSMV hariçtir. 10.8.2016

 

Taksitli Nakit Avans

TEB’in bir diğer popüler ürünü ise “Şipşak Para”. Bu hizmet ile müşteriler hem alışverişlerini taksitli yapma avantajı yakalıyor, hem de geri ödemelerini nakit sıkıntısı yaşamadan vadeye yayarak ödeyebiliyor.

Ayrıca müşteriler kendilerine tanınmış olan nakit limitlerini, şubelerden, ATM’lerden 365 gün 24 saat çekebilirler.

Kampanya ile İlgili Diğer Detaylar:

  • Müşteriler en az 250 TL, en fazla ise 10.000 TL tutarlarında işlem gerçekleştirebilirler,
  • Şipşak Para işlemi 3 – 6 – 9 veya 12 taksit seçenekleri ile müşteriye sunulmaktadır,
  • Şipşak Para işlemlerinde müşteri hangi vadeyi seçerse seçsin, aylık faiz oranı %2,02 (banka faiz oranını değiştirebilir veya piyasa durumuna aşağı veya yukarı yönlü güncelleyebilir, güncel faiz oranı için banka ile teyit edilmelidir) uygulanmaktadır,
  • İşlem başı para çekme limiti 2.000 TL olup, günlük olarak ise 4.000 TL olarak belirlenmiştir. (TEB Express ATM’lerde)

500 TL ve 1.000 TL olarak Şipşak Para kullanmak isteyen bir müşterinin, 1 yıl sonrası için ödeyeceği faiz bilgisi ve taksit tutarı aşağıdaki örnek tabloda yer almaktadır:

Tutar  Vade  Taksit Tutarı  Aylık Faiz İşlem Ücreti
500 TL 12 49 TL 2,02% 0 TL
1.000 TL 12 98 TL 2,02% 0 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz