Ana Sayfa Finans Teşvik Kredisi Nedir?

Teşvik Kredisi Nedir?

Yeni iş kollarının açılması, işyeri ve işletmelerin büyümesi ve istihdam oranının artırılması amaçlarıyla devletin vatandaşlara sağladığı çeşitli ekonomik yardım programları bulunuyor. İşletmeler için makine, teçhizat, yazılım yardımları, malzeme temini, bina, arazi sağlama, sıfır faizli kredi sağlama vb. çok geniş yelpazede sunulan bu yardımlar genel ismiyle teşvik kredisi olarak biliniyor. Temel amacı girişimcilik ve istihdamı artırarak ekonomiyi hareketlendirip büyütmek olan bu destekler, birçok sektörü kapsayacak şekilde hazırlanıyor.

Yeni iş yeri açmak isteyenlerin başlıca sıkıntısı olan sermaye yetersizliğini ortadan kaldıran teşvik kredileri sayesinde girişimciler işyeri açarken bina, makine ve teçhizat, hammadde gibi konularda hibe alabiliyor. Hali hazırda iş yeri olanlar ise sıfır faizli ya da düşük faiz oranında kredilerden faydalanabiliyor.

Teşvik Kredisi Hangi Sektörleri Kapsar?

Devletin çeşitli bakanlıklarının, KOSGEB, TKDK, devlet bankaları, kalkınma ajansları, kooperatifler aracılığıyla verdiği teşvik kredisi ve hibe gibi desteklerden; hayvancılık, tarım, madencilik, inşaat, imalat, enerji, ticaret, finans ve sigorta, konaklama, turizm, ulaştırma, iletişim, kültür-sanat-eğlence ve diğer sektörler farklı şekillerde faydalanabiliyor.

Destekler; arazi tahsisi, makine ve ekipman sağlama, yurt dışı fuarlara katılma imkanı, reklam, e-ticaret, tasarım harcamalarının karşılanması, marka tanıtım desteği, AR-GE ve laboratuvar harcamalarının karşılanması gibi onlarca farklı şekilde yapılabiliyor.

Hayvancılık sektörü için teşvikler;  hayvan sağlama, arazi tahsisi, kümes ve ahır hayvanları için yer tahsisi şeklinde veriliyor. Teşvik programı kapsamına göre geri ödemeli veya geri ödemesiz kredi, arazi ve yer tahsisi imkânları sektörde çalışanlara sunuluyor.

Tarım sektöründe ise artan köyden kente göçün azaltılması kapsamında, özellikle Anadolu da tarımla ilgilenenlerin artması çeşitli destekler veriliyor. Bu destekler; akaryakıt, tarımsal sulama, tohum, gübre, ilaç gibi yardımları da içeriyor.

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır

Teşvik kredisi, hibe desteği gibi isimlerle bilinen devlet destekleri oldukça geniş bir konuyu kapsıyor.  Bu destekler bazı kurumlar tarafından sürekli verilirken bazı destekler belirli dönemlerde belirli kişileri kapsayacak şekilde veriliyor.  Dolayısıyla teşvik kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı desteğin türüne ve şekline göre değişiyor.  Tarım ve orman bakanlığı destekleri ise dönem dönem açılıyor ve destek kapsamı ile başvuru yolları bakanlığın internet sitesinde açıkça duyuruluyor.

  • Ekonomi Bakanlığı Destekleri

Çok geniş kapsamlı olan ekonomi bakanlığı teşvik kredileri ve destekleri; ihracat destekleri, yatırım teşvik destekleri, hizmet sektörü destekleri şeklindeana başlıklarda incelenebilir. Ekonomi bakanlığı; yurtdışı müşteri bulma, yurtdışında ürün tanıtımı için fuarlara katılma, pasaport işlemlerinin kolaylaştırılması,  makine giderlerinin karşılanması, e-ticaret harcamalarının desteklenmesi, ürün tasarım harcamalarının desteklenmesi gibi birçok finans yardımı sağlıyor.

Başvuru koşulları bakanlık sitesinde yayımlanıyor ve başvurular bakanlığa yapılıyor.

  • KOSGEB Girişimci Destek Kredisi

Vatandaşlara belirli şartlar altında verilen teşvik kredilerinin kapsamı ve içeriği oldukça geniştir. Dolayısıyla farklı şekillerde kategorilere ayrılan bu desteklerin her biri için farklı belgeler istenmekte ve farklı yerlere müracaat edilmektedir.   Teşvik kredileriyle ilgilenen KOSGEB genellikle girişimcilere ve KOBİ’lere kredi sağlamaktadır. KOSGEB girişimcilik kredisi ve hibelerden faydalanmak için öncelikle kuruma başvurarak girişimcilik eğitimi almak gereklidir. KOSGEB girişimcilik kredisi kapsamında 50.000 liraya kadar geri ödemesiz 100000 liraya kadar ödemeli destek sunuyor.  bu destek içerisinde işyeri kurulması, makine ve ekipman sağlanması, yazılım desteği ve işyeri sabit giderleri için belirli bir tutar geri ödemesiz veriliyor. Sabit yatırım desteği adı ile 100000 liralık kısım ise geri ödemeli olarak veriliyor.  KOSGEB girişimci destek kredilerine internet adresinde yer alan formları edinerek başvurabilirsiniz.

KOSGEB, yeni iş kuranlara sağladığı desteğin yanı sıra çeşitli AR-GE destekleri, işletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri, KOBİ finansman destekleri, laboratuvar hizmetleri, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri ile işyerlerine finansman konusunda yardımcı oluyor.

Tüm bunların yanı sıra KOSGEB, kadın girişimcileri teşvik için daha yüksek oranlarda finans desteği sağlıyor.

  • TKDK Destekleri

Tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumu süt üreten, kırmızı et üreten, kanatlı yetiştiricileri ve yumurta üreticileri için ayrı ayrı destek programları sunuyor. Kurumun desteklerinden faydalanmak isteyenler başvurularını kurumun internet sitesinde yazdığı şekilde hazırlayarak yapıyor. Kurumdan destek almaya hak kazananlarla sözleşme yapılarak destekleri veriliyor.  Farklı teklifler ve farklı miktarda destekleri kapsayan pek çok destek planı ile kurum üreticilere yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz