Ana Sayfa Genel TGKM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

TGKM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulaması aradığınız parsel bilgilerine ulaşmada vatandaşlara kolaylık sağlayan ve internet ortamında tapu, ada ve parsel bilgilerine dakikalar içerisinde erişim imkanı veren bir uygulamadır. Eskiden olduğu gibi tapu kadastro işlemlerinizde Kamu dairelerine giderek sıra beklemenizin ve vakit kaybetmeniz önüne geçen online parsel sorgulama uygulamaları sayesinde arzu ettiğiniz bölge ve adrese ait tapu öznitelik bilgilerini öğrenebilir ve parsel sorgulama işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tapu ve parsel bilgilerini sanal ortama ve harita üzerine aktararak teknolojik gelişmeler ile alt yapısını güçlendirmiş ve vatandaşlara daha hızlı parsel sorgulama ve diğer işlemlerde kolaylık sağlamıştır. Detaylı parsel sorgulama uygulaması başta olmak üzere birçok kolaylığı hayatımıza sokan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama ekranına parselsorgu.tkgm.gov.tr internet adresi üzerinden ulaşılmaktadır. Arama motoruna bu adresin yazılması sonucunda çıkacak ilk önerilen siteye girilmesi halinde parsel sorgulama ekranı karşınıza çıkacaktır. Parsel sorgulaması yapmanın çeşitli yolları bu ekran üzerinden gerçekleşmektedir. Açılan ekranın sol kısmında bulunan ve parsel sorgulaması çeşitlerinden olan:

 • İdari sorgulama ile il, ilçe, mahalle/ köy ve ada, parsel bilgilerini girerek parsel sorgulaması,
 • Coğrafi sorgulama ile sorgulama yapılmak istenen enlem ve boylam gibi konum bilgileriyle parsel sorgu,
 • Parsele ait adres bilgilerinin girilmesiyle parsele ait bilgilerin getirildiği parsel sorgulaması,
 • Taşınmaz no bilgisiyle parsele ait taşınmaz numarasının girilmesi sonucunda yapacağınız parsel sorgulaması

Gibi birçok seçenek sizlere ihtiyacınız olan parsele farklı bilgilerle ulaşma imkanı vermektedir. Yine ekranın sol üst köşesinde bulunan ‘analiz’ seçeneğinin seçilmesi halinde küme haritası veya yoğunluk haritası şeklinde aranılan bölge hakkında geçmiş yıllara ait analiz bilgilerini içeren parsel sorgulamaları dakikalar içinde gerçekleştirilmektedir.

Harita Üzerinden TKGM Parsel Sorgulama Nereden Yapılır?

Parselsorgu.tkgm.gov.tr adresi üzerinden parsel sorgu sorgulama işlemlerinde en sık olarak kullanılan yöntem harita üzerinden parsel sorgulama işlemidir. Belirtilen TKGM internet sitesinin ana sayfasına girildiğinde ekranın sağ tarafında bulunan harita üzerinden parsel sorgulaması yapmakta oldukça kullanışlı ve kaliteli bir yöntemdir.

Harita üzerinden parsel sorgulaması parsel sorgu Google Earth ve diğer haritalar üzerinde yapılmaktadır. Bulmak istediğiniz parsele ait bölgeyi harita üzerinde işaretleyerek istediğiniz ada, parsel ve pafta bilgilerine ulaşabilir harita üzerinde seçtiğiniz parsele ait öz nitelik bilgisi adı altında;

 • Taşınmazın bulunduğu il, ilçe, köy ya da mahalle,
 • Tapu alanı,
 • Arazinin niteliği,
 • Ada, parsel ve Pafta no,

Gibi birçok bilgiye haritanın sol üst kısmında bulunan ‘i’ seçeneğini işaretleyerek görüntüleyebilirsiniz.

Başkasına Ait Ada Parsel Sorgulama İşlemlerinde Hangi Bilgilere Ulaşılabilir?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulaması kamu kurum ve kuruluşlarına gitmeden kendinize veya başkasına ait tapu bilgilerinin elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Tapu alanı, parsel sorgulaması yapılan yerin yüz ölçümü, arsanın konumu ve niteliği gibi bilgiler parsel sorgulama 2019 ile internet sitesi üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilse de;

 • Sorgulanan parselin kime ait olduğu,
 • Sorgulama yaptığınız ada parsel numarasına ait kimlik bilgileri,
 • Parsel sorgulaması sonucunda tapu sahibinin adresi, telefonu

Gibi bilgiler özel bilgi niteliğinde değerlendirildiğinden kişisel verilerin korunması kapsamında bu bilgilere Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulaması yaparak ulaşmak mümkün değildir.

Mobil Uygulamalar Üzerinden TKGM Parsel Sorgulama Yapılabilir Mi?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler mobil uygulamalar ile cebimize girmiştir. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün parsel sorgulama imkanı veren internet uygulaması mobil cihazlara yüklenerek bilgisayara erişim imkanı olmayan kişiler için de kullanıma açılmıştır. Ada parsel sorgulama programı olarak bilinen Mekansal Gayrimenkul Sistemi MEGSİS uygulamasını Google Play ve App Store uygulama mağazalarından ücretsiz olarak telefonunuza indirerek internet ortamıyla aynı özelliklere sahip ada parsel sorgulama işlemlerinizi MEGSİS üzerinden de yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz