Ana Sayfa Genel THY Bilet Rezervasyon Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY Bilet Rezervasyon Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY bilet rezervasyon sorgulama yapmak, Türk Hava Yolları şirketinden uçak bileti alan vatandaşların bilet bilgilerini görebilmelerini sağlayan bir uygulamadır. İnternet üzerinden yararlanılan bu hizmet ile müşteriler, uçuşları hakkındaki tüm bilgilerin dökümüne sahip olabilirler. THY uçuş sorgulama ve bilet bilgileri öğrenme hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Elektronik Bilet (e-Bilet) Nedir?

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle insanın hayat kalitesi de artmış durumdadır. Buna bağlı olarak önceden sadece havaalanlarından ya da şubelerden alınabilen uçak biletlerini, şu anda akıllı telefonlarımız vasıtasıyla bir dokunuşta satın alabiliyoruz. Tüm havayolları şirketleri tarafından kullanılan elektronik bilet (e-bilet) uygulamasıyla kâğıt bilet kullanımının önüne geçilerek, yapılacak uçuşa dair tüm bilgiler elektronik olarak sisteme kaydedilir. Türk Hava Yolları şirketinin de kullandığı e-bilet uygulamasında müşteriye, uçak yolculuğu ile ilgili olan “seyahat belgesi” verilir ya da e-mail ve SMS kanalıyla bilet bilgileri gönderilir. Bu e-biletlerde PNR kodu yer almaktadır. Bilet rezervasyon ve e bilet sorgulama işlemlerinde bu kod Türk Hava Yolları tarafından talep edilmektedir. Basılı bilet yerine e-bilet tercih ederek kaybolma, çalınma ve unutulma gibi olumsuz durumlar yaşanmadan daha kolay ve hızlı bir hizmet alabilirsiniz.

E-Bilet Üzerinde Yer Alan Önemli Numara ve Kodlar

Müşterinin uçuş için rezervasyon yaptırmasının ardından uçuşa ait e-bilet, e-mail adresine ve SMS olarak cep telefonuna gönderilir. E-bilet kontrol edildiğinde üzerinde check in yaparken gerekecek bazı numara ve kodlar olduğu görülecektir. Bunlardan bilet numarası, 13 haneli bir numara olup biletin kişiye ait olduğunu gösterir. Bir diğer numara ise uçuş numarasıdır. Bu numara uçak seferinin tarihini ve güzergahını gösteren numaradır. Son olarak bilet üzerinde PNR kodu yer almaktadır.

PNR Kodu (Yolcu İsim Kaydı) Nedir?

Uçak bileti satın alan müşteriye, e-mail ve SMS olarak gönderilen e-bilet üzerinde PNR kısaltmasıyla Passenger Name Record kodu yer almaktadır. Yolcu İsim Kaydı olarak Türkçeye çevrilen PNR kodu, aynı zamanda rezervasyon numarası olarak bilinmektedir. Satın aldığınız e-bilet üzerindeki bilgilerden biri olan kod, 6 haneden oluşan bir numara dizisidir. Bazı biletlerde rakamların yanında harflerden de oluşan kombinasyonlar görülmektedir. PNR kodunun kullanıldığı yerler şunlardır:

  • Rezervasyon yaptırdığınız e-bilet üzerinde değişiklik yapılmak istendiğinde
  • Rezervasyon ve ya satın alma işlemi sonrasında e-biletin iptali istendiğinde
  • Havaalanlarında online check-in gibi işlemler yapılmak istendiğinde kullanılmaktadır.

PNR Kodu Ne Zaman Verilir?

Yolcu isim kaydı olarak adlandırılan PNR kodu, internet üzerinden bir uçuş için rezervasyon yaptırdığınıza ya da bilet satın aldığınızda, e-mail adresinize ve SMS olarak cep telefonunuza gönderilir. Bunun haricinde basılı bilet aldığınızda da PNR kodunu görebilirsiniz.

THY Bilet Rezervasyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları firmasının bilet rezervasyon sorgulama uygulaması THY’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. THY rezervasyon sorgulama hizmetiyle şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • Rezervasyonu yapılan bilet üzerinde yer alan uçuşa ait tüm bilgileri görüntüleme
  • Rezervasyonu yapılan biletin üzerinde değişiklik yapma
  • Rezervasyonu yapılan bileti iptal etme.
  • Ayrıca sistem üzerinde belirtilen tüm havaalanlarında online check in işlemlerini yönetebilirsiniz. Online check in işlemi PNR kodu olmadan yapılmaz.

Uçak bileti sorgulama internetten kolay bir şekilde ve 7 gün 24 saat yapılabilir. Bunun için Türk Hava Yolları resmi internet sitesine giriş yapın. Ana sayfa üzerinde yer alan “Check in / Rezervasyonu Yönet” bağlantısına tıklayın. Doldurmanız gereken 2 alanı yani rezervasyon yaptırdığınız bilete ait PNR kodunu ve bilet sahibinin soyadını doğru bir şekilde yazdıktan sonra onayla göstergesine basarak Türk Hava Yolları’ndan bilet rezervasyon sorgulamasını yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz