Ana Sayfa Genel THY PNR ile Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

THY PNR ile Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Türk Hava Yollarını tercih eden kişilerin mutlaka bilmesi gereken PNR numarası ile bilet sorgulama işlemleri, Türk Hava Yollarının resmi internet sitesi üzerinden rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir. Teknolojide yaşanılan büyük gelişmeler, özellikle son 10 yılda tüm remi işlemlerin internet üzerinden halledilmesine olanak tanımıştır. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf etmek de oldukça kolaylaşmıştır. Tüm işlemlerin internet üzerinden online olarak yapılabildiği bu dönemde, kişiler uçak bilgilerine ait tüm sorgulama ve rezervasyon işlemlerini de birkaç dakika içinde ücretsiz ve hızlı olarak yapabilirler.

THY PNR ile Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları ya da Türk Hava Yollarına bağlı bir kuruluş olan Anadolu Jet üzerinden uçuş satın almış olan kişiler, almış oldukları uçuşa ilişkin tüm işlemlerini PNR numaraları ile halledebilmektedirler. PNR numarası ile bilet sorgulaması yapmak isteyen kişiler aşağıda verilen yönergeleri kullanarak bilet sorgulamalarını yapabilirler;

  • https://www.turkishairlines.com/tr-int/ucak-bileti/rezervasyonu-yonet/ Türk Hava Yolları resmi internet adresine gidilir,
  • PNR kodu gereken alana girilir,
  • Yolcunun sadece soy ismi girilir,

Gelen sayfada bilet sahibinin biletine ilişkin tüm sorgulamalar yapılabilir.

Türk Hava Yolları Bilet Sorgulama İçin Kullanılan PNR Kodu Nereden Öğrenilir?

Yolcuların uçuşlarına ait bilgilere ulaşmalarını sağlayan PNR kodları, bilet rezervasyonu yapmış ya da biletleri online olarak satın almış olan kişilere SMS ve mail yoluyla anında gönderilir. Bu sayede uçuşlarına ilişkin tüm işlemlere rahatça ulaşabilen kişiler, gelen PNR kodlarıyla birlikte internet üzerinden sorgulamalarını rahatlıkla yapabilirler.

PNR Numarası Nedir?

PNR numarası, bilet sahibi olan kişilerin işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmalarına imkân sağlayan kodlardır. Sayılardan ya da harflerden oluşan bu kodlar, uçuş alınan firmanın internet sitesi üzerinden sorgulama yapmaya olanak sağlar. Passenger Name Record / Yolcu Kaydı anlamına gelmektedir. Kişiler bu kod sayesinde daha önce rezervasyon yaptırdıkları veya satın aldıkları işlemleri uçuş öncesi online olarak gerçekleştirebilirler.

THY PNR Kodu İle Online Check-in Nasıl Yapılır?

Online check-in işlemleri, bilet satın almış olan kişilerin havaalanlarında uzun kuyruk sıralarında beklemelerini engellemek üzere kurulmuş olan bir sistemdir. Tüm havayolu şirketlerinin online check-in işlemleri bulunur. Bu sayede kişiler, uçuşlarından önce online check-in yaparak zamandan tasarruf etmiş olurlar. İnternet olan her yerde kolaylıkla yapılabilen online check-in işlemleri, Türk Hava Yollarının resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir. Türk Hava Yollarının yolcuları için sağlamış olduğu diğer bir avantaj ise online check-in işlemlerinde koltuk seçimlerine izin vermesidir. Koltuk seçimlerini de internet üzerinden yapabilen yolcular, uçuş zamanında uzun kuyruklar bekleyerek istemedikleri yerlerde oturmak zorunda kalma derdinden de kurtulmuş olurlar. Online check-in yapmak için kişilerin THY resmi internet sitesine üzerinden PNR kodlarını soy isimleri ile birlikte gereken alana girerek açılan sayfada “online check-in” kısmından rahatlıkla yapabilirler.

THY Online Check-In İle Yapılabilecek İşlemler Nelerdir?

Online check-in işlemleri ile yolcular uçuşlarına dair şu işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilirler;

  • Koltuk seçimleri,
  • Yemek seçimleri,
  • Ek bagaj hakları,

Gibi işlemler yapılabilmektedir. Yemek seçimleri ve bagaj hakları her uçuş firmasında göre değişirken Türk Hava Yolları müşterilerine, uçuş esnasında ücretsiz yemek ve 8 kg üst bagaj ile 15 kg alt bagaj hakkını da ücretsiz olarak vermektedir. Bu sayede kişiler, bagajları için ve yemek için ekstra bir ücret ödemekten de kurtulmuş olurlar. Online check-in işlemleri uçuşa son 24 saat ya da 72 saat kala başlayıp son 45 ya da 60 dakika kadar açık kalmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz