Ana Sayfa Pratik Bilgiler Troy Kart Nedir? Avantajları ve Özellikleri

Troy Kart Nedir? Avantajları ve Özellikleri

Paypal ülkemizle yaşadığı sorunlar sebebi ile hizmetlerini durdurma kararı almıştı. Neredeyse tüm dünya tarafından kullanılan bu sistem oldukça avantajlı ve komisyon oranları ile de kullanıcıları cezbeden bir yapıya sahipti. Paypal’ın ülkemizden ayrıldığı günlerde Troy’un lansmanı yapılmış ve ülkemize yerli ödeme sistemi olarak duyurulmuştu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bünyesinde yer alan Troy, tamamen yerli bir ödeme sistemidir. Troy Kart hizmeti veren 20’den fazla banka kuruluşu yer almaktadır. Bu bankaların hepsi ortak olarak Troy logolu kart hizmetini müşterilerine vermektedir.

Troy, bankalar ve işletmeler arasında ki alışverişi ve para akışını sağlayan dijital bankacılık hizmetidir. Troy Kart sahipleri bu kartı İnternet üzerinde veya anlaşmalı noktalarda kullanabilmektedir. Bankaların vermiş olduğu kartlarda genellikle Visa ve MasterCard logoları bulunur. Troy ise bunlara alternatif bir sistem olduğu için bu kartta sadece Troy’un resmi logosu bulunmaktadır.

Troy üyeleri arasında Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, ING Bank, TEB, İş Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası gibi ülkemizin en büyük kuruluşlarının yer almaktadır.

Bu bankalardan herhangi birine giderek Troy kart sahibi olabilir ve bu kartları alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Troy kartı sıfırdan talep edebileceğiniz gibi herhangi bir kredi kartını bu karta da dönüştürebilirsiniz.

Troy Kart Avantajları

Troy kart 20 banka kuruluşunun POS cihazlarında ve ATM’lerinde geçmektedir. Bu kartlarla alışveriş, para çekme ve yatırma işlemleri rahatlıkla yapılabilir. Bu hizmetin asıl amacı Paypal’a rakip olmak olduğu içinde yurt dışı alışverişlerinde kullanmakla alakalı çalışmalar mevcut. Dünya üzerinde 185 ülke ve 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında hizmet veren global bir ödeme kuruluşu olan Discover ile Troy arasında bir iş birliği yapıldı. Çalışmalar hala daha sürse de kısa zamanda yurt dışında ki ödeme noktalarında da artış olacaktır.

Troy Kartın en büyük avantajı güvenilir bir ödeme yöntemi olmasıdır. Ülkemizde birçok ödeme noktasında da geçerliliği bulunmaktadır. Sadece İnternet alışverişlerinde kullanmak amacıyla da ek bir ödeme hizmeti alınabilir. Bu hizmetle birlikte SMS onayı olmadan işlem kesinlikle yapılmadığı için kartın çalınması durumunda karttan bir işlem yapılmaz.

Troy Kart Türleri

Troy Banka Kartı

Bu hizmetle birlikte ATM’lerden günün her saatinde para çekme, yatırma ve fatura ödeme gibi işlemler yapılmaktadır. Yine kartta bakiye olması durumunda İnternet ve fiziki alışveriş imkanı da bulunmaktadır.

Troy Kredi Kartı

Normal bir kredi kartının sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Kartın limiti tutarınca alışveriş yapılabileceği gibi nakit avansta çekilmektedir. Bireysel ve KOBİ olarak iki farklı kredi kartı türü bulunmaktadır.

Ön Ödemeli Troy

Bu kart bir nevi sanal karttır. Bu kart limiti tutarınca işlem yaptığı için oldukça güvenilirdir. Örneğin, İnternet alışverişi için 500 TL limit belirlediniz. Yüksek limitli kartlar kullanmak yerine Ön Ödemeli Troy kullanarak hem kendinizi kısıtlamış olur hemde alışveriş işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz