Ana Sayfa Genel Tüm Evcil Hayvanların Temizlik Yöntemleri

Tüm Evcil Hayvanların Temizlik Yöntemleri

Evde evcil hayvan beslemek kimine göre son derece keyifli ama bir o kadarda zor bir iştir. Hayvanların doğası gereği tüyler eve dağılır ve kendi kokuları rahatsız edici olabilir. Bu bakımdan evde daha fazla temizlik yapmayı gerektirir. Evinizin hijyenini en üst düzeyde yaşamak isterseniz, sizin için derlediğimiz ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

Tüyler İçin Bakımın Önemi

Evcil hayvanınızın tüylerini haftalık olarak fırçalayın. Tüyleri fırçalamanız kedinizin ya da köpeğinizin sağlığı için ve de evinizin temizliği için faydalıdır. Evcil hayvanlarınızın tüylerinin düzenli olarak fırçalanması onların kan dolaşımını hızlandırır. Evcil hayvanınızı ayda 1 kez özel şampuanı ile yıkayabilirsiniz. İnsanlar için üretilmiş şampuanları onlar üzerinde denemeyin. Bunlar evcil hayvanlarınızın derisine zarar verir. Ayrıca bir diğer konu da kulaklarının bakımını yapmayı ihmal etmeyin. Bu işlem evcil hayvanınızın kendine ait kokusunu da azaltacaktır. Tuvalet eğitimi olan evcil hayvanlarda bile bazen kazalar meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ıslak bölgeyi eski bir havlu ile örtün ve sıvıyı emsin. Daha sonra deterjan püskürterek ılık bir su ile bölgeyi temizleyin. Aynı yere kedinizin ya da köpeğinizin tuvaletini yapmayı alışkanlık haline getirmemesi için sirke ya da deterjanla bölgeyi tamamen temizleyin.

Yiyecek ve İçecek Kaplarının Temizliği

Evcil hayvanların yaşadığı evde temizlik yaparken su kaplarını, mama kaplarını ihmal etmeyin. Bunları sıcak sabunlu su ile yıkayın. Evcil hayvanınızın yemek yeme alanını mutfağın arka kısmına koyun.

Evcil Hayvanınızın Yatağını Sık Sık Yıkayın

Evinde evcil hayvan besleyenler için en önemli durumlardan biri de onun yatağını sık yıkamak gerektiğidir. Çünkü onların kokusu kısa süre içinde yatağına siner. Kokulu ve yoğun kimyasal içerikli deterjanları kullanmayın. Daha çok doğal malzemelerle yıkama işlemini gerçekleştirin çünkü diğer maddeler evcil hayvanınıza alerji yapabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz