Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Türkiye’de İşsizlik Sorunu ve Sebepleri

Türkiye’de İşsizlik Sorunu ve Sebepleri

Ülkemizde işsizlik oranı %10’un üzerinde. Birçok kişi ise işsizlik oranının TÜİK tarafından açıklanan bu verinin çok üzerinde olduğunu düşünüyor. İşsizliğin en önemli sebebi başarısız devlet politikaları. Devlet politikalarının yanı sıra işsizliğin bir diğer sebebi ise çalışanların gerekli yeterliliğe sahip olmaması.

Üniversite Mezunu Olmak Yeterli mi?

YÖK’e göre kayıtlı üniversite sayısı 175. Üniversite Sınavında Türkiye genelinde 700.000’in üzerinde bir sıralamaya sahip bir genç, 4 yıllık fakülteye girip öğrenim görebiliyor. Bu açıdan bakıldığında ise her yıl milyonlarca üniversite mezunu iş bulmaya çalışıyor. Peki ülkemizde bu kadar istihdam sağlanabiliyor mu?

İşsizlik oranının giderek artmasının sebebi istihdam oranının sağlanamaması. Artık üniversite mezunu olmak yetmiyor ve öğrencilerin yabancı dil, üst düzey bilgisayar kullanımı, yurt dışı deneyimi ve iş tecrübesi gibi koşulları sağlaması gerekiyor.

Florida Üniversitesinde Ekonomi Profesörü Carrie Kekeres’de işsizliğin en önemli sebebi olarak uygun olmayan yetenekler olduğunu belirtiyor. Kekeres: “İşverenlerin talebi doğrultusunda kişiler yetersiz olduğu için iş bulamıyorlar.”

Tecrübe

İş ilanlarına baktığımızda, asgari ücretin biraz üzerinde ki 4 yıllık fakülte mezunu kişilerin çalışabileceği işlerde bile 2 yıllık tecrübe aranıyor. Bir mezun hiçbir yerde işe girmeden nasıl tecrübe edilenebilir? Bu noktada da üniversite mezunlarının asgari ücretin çok altında sırf iş tecrübesi edinebilmek için bazı şirketlerde çalışması gerekiyor.

Devlet politikaları ise bu noktada ortaya çıkıyor. Bu durumun neredeyse her sektörde var olduğunu düşünürsek, devletin mezunların tecrübe edinene kadar kişileri desteklemesi gerekiyor.

Devlet Politikaları

Eksik devlet politikaları işsizliğin en önemli sebebi. Diğer yandan yanlış politikalarda işsizliği arttırabiliyor. Eğer devlet asgari ücrete çok fazla zam yaparsa bu kez de işveren mağdur oluyor. İşveren işten çıkarmalara gidebileceği gibi yeni iş alımlarını da kapatıyor. Bu noktada da istihdam oranı azalırken işsizlik artıyor.

İşsizliğin çözülmesi için devlet politikaları zorunlu iken aynı zamanda bu politikaların da doğru olması gerekiyor. Ülkemizde göçmen nüfusunun da fazla olduğunu düşünürsek asgari ücretin işveren tarafından kabul edilen tutarın üzerinde olması, işverenleri sigortasız işçi çalıştırma gibi yasal olmayan yollara itiyor.

Ekonomik Belirsizlikler ve Krizler

İşsizliğin bir diğer önemli sebebi de ülkelerin yaşadığı ekonomik belirsizlikler. Ülkelere yeni bir maliye bakanı atandığında piyasaların bu duruma tepkisi çok önemlidir. Eğer piyasalar yani büyük şirket sahipleri, yabancı ve yerli yatırımcılar bu kişiye sıcak bakmıyor ise dövizin ani artışı bu duruma verilen tepkinin sonucudur.

Ülkemiz herkesin kabul ettiği üzere bir belirsizlik içerisinde. Kimisi bu durumu belirsizlikten öte bir ekonomik kriz olarak da nitelendiriyor. Bu tarz ortamlarda şirketler küçülmeye gidiyor. Yeni yatırımlardan uzak durdukları içinde var olan istihdam oranı artmıyor.

Profesör Kerekes konu ile ilgili olarak: “Birçok devleti incelediğimizde aldıkları kararların sınıfta kaldığını görüyoruz. Devlet var olan sisteme hiç müdahale etmese bile piyasalar kendi kurallarını kendileri koyuyorlar. Eğer devlet yaptığı politikadan emin değilse hiç yapmamalı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz