Ana Sayfa Gezi Türkiye’de Kayak Tatili Nerede Yapılır?

Türkiye’de Kayak Tatili Nerede Yapılır?

Tatil mekanlarını düşündüğümüzde aklımıza deniz ve güneş geliyor olsa da vatandaşların güzel vakit geçirmek amacıyla çıktıkları tatiller arasında kış tatilleri de yer alıyor. Özellikle çocukların okullarının kapandığı sömestr tatillerinde aileler kış turizmine yönelmektedir. Ülkemizin birçok kesiminde bu yönde hoş vakit geçirebileceğiniz çeşitli yerler bulunmaktadır. Kış turizmine ilgi duyan ve nerelere gidebileceğini bilemeyen insanlar için ülkemizde yer alan kış turizm faaliyetinde olan mekanları sizler için derledik.

Erzurum, Palandöken

Ülkemizin en dikkat çekici kış turizm yerlerinden biri de Erzurum’da bulunan Palandöken kayak merkezidir. Dünyanın en uzun ikinci kayak pisti olmasıyla birlikte sadece çevredeki vatandaşların değil ülkede de ve dünyadaki birçok turiste de ev sahipliği yapmaktadır.

Bursa, Uludağ

Ülkenin en büyük kapasiteli kış turizm merkezlerinden biri olan Uludağ, özellikle birçok şehre yakın olmasıyla birlikte birçok vatandaşın ziyaretini toplamaktadır. Ayrıca gece hayatının heyecanlı ve renkli geçiyor olması da vatandaşların daha fazla eğlenmesine fırsat vermektedir. 

Bolu, Köroğlu

Köroğlu hem karın beyazlığına hem de doğanın yeşilliğine sahip olmasıyla birlikte vatandaşlara eşsiz manzaralar sunmaktadır. Kış sezonunun uzun sürmesi ve karın kaliteli olmasıyla birlikte vatandaşların ilgisini çekmektedir. 

Kayseri, Erciyes

Erciyes kış turizm merkezi özellikle havaalanına çok yakın olmasıyla birlikte vatandaşların tercih edebilecekleri bir seçenek haline geliyor. Öte yandan yapay kar üretimini sağlayabilecek kadar su rezervine sahip olunması Erciyes’i ziyaret etmek isteyen vatandaşları cezbetmektedir. 

Kocaeli, Kartepe

Özellikle İstanbul’a yakınlığı ile dikkat çeken Kocaeli ili, Kartepe ilçesinde kış turizmi hizmeti vermektedir. İstanbul da yaşayan vatandaşlara 110 km uzaklıkta olan bu merkez, sadece İstanbulluların değil bunun yanı sıra ülkenin birçok yerinden turist toplamaktadır. 

Isparta, Avraz Dağı

Avraz Dağında hem amatör hem de profesyonel kayakçılara uygun pistler bulunmaktadır. Bu durum profesyonel kayakçıların yani sıra amatör kayakçıların da ilgi göstermesine sebep olmaktadır. Bu merkezde ayrıca yamaç paraşütü, trekking gibi daha birçok faaliyete de yer verilmektedir. 

Erzincan, Ergan Dağı

Yılın uzun bir süresinde kış mevsiminin hakim olduğu Erzincan, merkezi yakınlığı ile dikkat çekici hale gelen Ergan Dağı ile kış turizmi gerçekleştirme potansiyele sahiptir. Bu doğrultuda yapılacak çalışmaların bitirilmesi durumunda tercih edilebilecek merkezlerden biri haline gelebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz