Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Uçakta Maksimum Taşıma Miktarı Nedir?

Uçakta Maksimum Taşıma Miktarı Nedir?

Seyahatlerimiz sırasında konfor ve bütçemize uygunluğuna önem veririz. Tren, otobüs ya da uçak gibi seçeneklerden birini seçmemiz gerektiğinde bütçemize, yolun uzunluğuna ya da beklediğimiz konfora göre karar veririz. 

Uçak dendiğinde en önemli özelliği olan hız ile ön plana çıkmaktadır. Otobüs ya da tren tercih ettiğimizde katlanacağımız yolun çok daha uzun olacağından bu durumlarda hava yolunu tercih ederiz. 

Uçakla seyahat edeceğimiz sırada ise bavulumuza belirli ürünleri koyamamaktayız. Güvenlik düzeyinin çok yüksek tutulduğu hava yollarında bu düzeyde kurallar yer almaktadır. Uçuş esnasında yanınıza neleri alamayacağınızı ve taşıma miktarınızın en fazla ne kadar olabileceği hakkında genel bilgiler vereceğiz. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenler yazımızın devamını okuyabilirler. 

Uçakta Neleri Taşıyamayız?

Uçakta bagaj kısmınız iki bölümden oluşur. Bunlardan ilk el bagajıdır. El bagajınızı uçakta yanınıza alırsınız ve geçiş sırasında el bagajınızda kontrol edilir, bu konuda da kısıtlamalar vardır. 

El bagajınızda yer almayan eşyaların başında kesici aletler yer almaktadır. Kesici aletlerden kasıt çantanızda bulunabilecek olan tirbuşona kadar geniş kapsamlıdır. El bagajınıza bıçak, makas, jilet, iğne ve benzeri ürünleri koymaktan kaçınmasınız.

Öte yandan en merak edilen konulardan biri yiyecek ve içeceklerin taşınmasıdır. Bu konuda kesin bir yargı olmamakla birlikte kek, gofret gibi ürünler alınabiliyorken içeceklerde kısıtlamalar mevcuttur. Sıvı ürünlerin 100 ml altında olması gerekmektedir. Aksi takdirde uçağa sokulamaz. Sadece içecek ve alkollerde geçerli bir durum olmamakla beraber parfüm ya da lens solüsyonlarınızda da bu durumla karşılaşırsınız.

Aynı durum yanınıza almak istediğiniz ilaçlarınız için de geçerlidir. İlacınızı yanınıza almak istiyorsanız ölçülerinin 100 ml den az olmasına dikkat etmelisiniz. 

Patlayıcı ya da yanıcı maddelerin uçaklara girmesinin yasak olduğunu hepimiz biliriz. Bu noktada çakmak taşınabilir mi? Sorusu akıllara gelmektedir. Uçağa alacağınız el çantasında çakmağa yer verebilirsiniz fakat sayısının biri geçmemesi gerekmektedir.

Uçakta Maksimum Taşıma Miktarı Nedir?

Bagajınızın ağırlık hakkı birçok faktöre dayanarak değişiklik göstermektedir. Uçmayı seçtiğiniz hava yolu firmasından, uçuş şeklinize kadar birçok durum bagaj hakkınızı değiştirebilir. Ayrıca uçuşunuzu yurt içine ya da yurt dışına gerçekleştiriyor olmanız da bagaj hakkınızda değişikliklere sebep olmaktadır.

Türk Hava Yolları ile gerçekleştireceğiniz uçuşlarda, yurt içi için bagaj hakkı 15 kilo gramdır. Yurt dışı ve yurt içi ekonomi sınıfı uçuşlarda bagaj hakkınız 20 kg olurken, business sınıfında ise 30 kg bagaj hakkı sunulmaktadır. 

Bir diğer hava yolu şirketi olan Pegasus da ise, uçuş sınıfına göre farklı bagaj hakları bulunmaktadır. Yurt içi uçuşlarında Eco Paket için 15 kg, Avantaj Paket için 20 kg ve Business Flex Paket için 15+12 kg bagaj hakkı verilmektedir. Yurt dışı uçuşlarda ise bütün paketler için 20 kg bagaj hakkı verilmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz