Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim zaman ve mekan fark etmeden internet aracılığı ile öğrencilerin öğretmenlerine, ders notlarına ve ders videolarına ulaşabilmesidir. Özellikle de günümüzde yaşanan ve hayatımızı oldukça olumsuz etkileyen corona virüs yüzünden okullar iki hafta boyunca tatil edilmiştir. Şu anlık 2 hafta olarak görünen ama vaka sayısının artmasına bağlı olarak tatil süresinin de uzayacağı düşünülmektedir. İşte bu durumda en çok öğrenciler zorluk çekmektedirler. Özellikle de 8. Sınıflar ve lise son sınıf öğrencilerinin üzerinde sınav heyecanı varken bir de kurslarından okullarından uzaklaşmak onları epeyce strese sokmuştur.

Eğitim hayatının bu derece sekmeye uğramasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı bu duruma el atarak yeni bir çözüm üretmiştir. Günümüzde halen daha birçok ülkede Corona virüs yüzünden uygulanan uzaktan eğitim sistemi getirilmiştir. Çin, İtalya, Fransa gibi çok etkilenen ülkelerde de bu uygulama yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Peki bu uzaktan eğitim nedir, öğrenciler uzaktan eğitim sistemine nasıl bağlanacaklar sorusuna bu yazımızda önemli düzeyde cevap vermeye çalışacağız.

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

Okulların Nisan tatillerinin öne çekilmesi ve bununla birlikte okullara bir hafta tatil uygulaması konmasının ardından eğitim ciddi oranda sekmeye uğramıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ise bu duruma el atarak EBA sistemini geliştirmiştir. EBA sistemi ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız diğer yazımıza göz atmanızı öneririz. Diğer yazımızda EBA sisteminin ayrıntılarından bahsediyoruz. 

Ama kısaca EBA sistemi Eğitim Bilişim Ağı olarak bilinmektedir. Bu ağ internet erişimiyle birlikte çocukların evlerinden ders saatlerinde online olarak sisteme girebildiği ve derslerini dinleyebildiği bir ağ olmaktadır. Aynı zamanda kendi öğretmenleri bu sistem üzerinden önemli ders notlarının eklemelerini de gerçekleştirebilmektedirler. Yani bir yandan video olarak ders notlarını dinleyebilecek diğer yandan da öğretmenlerinizin gönderdiği ders notlarını burada bulabileceksiniz. Sosyal bir platform olması neticesinde birçok kişi tarafından çok beğenilmiştir. Üniversitelerde de bu uygulama çok yakın süre ile başlayacaktır. 

Başka uygulamalar üzerinden de üniversite öğrencileri uzaktan eğitim sistemine bağlanabilecekler. Öğretmenlerinin yüklediği ders notlarını izleyebilecekler ve aynı zamanda da online olarak sisteme katılabileceklerdir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz