Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Vejetaryen Nedir?

Vejetaryen Nedir?

Vejetaryen bir beslenme türüdür. Öne çıkan en bilindik özelliği ise et ve et ürünlerinin tüketilmiyor olmasıdır. Sadece bundan ibaret olmayan vejetaryen beslenme şekli, birbirinden farklı bir çok tür ile karşımıza çıkmaktadır.

  1. Pesketeryan

Vejetaryen beslenme anlayışının türlerinden biri olan pesketeryan anlayışında bireyler yine beyaz ve kırmızı et tüketimini gerçekleştirmezler fakat bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerini, balık ve yumurta tüketimini gerçekleştirebilirler.

  1. Semi-Vejetaryen 

Semi-vejetaryen beslenme anlayışına sahip bireyler yine kırmızı et tüketiminde bulunmazlar. Fakat beyaz et, süt ve süt ürünleri, beyaz et ve balık gibi besinleri tüketebilmektedirler.

  1. Lakto-Ovo Vejetaryen

Bu beslenme anlayışını benimseyen bireyle için beyaz et, kırmızı et gibi hayvan etleri yenmemektedir. Süt ve süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal gıdalar tüketilebilmektedir. 

  1. Lakto Vejetaryen

Lakto vejetaryen bireyler hayvan eti ve yumurta tüketiminden kaçınırlar. Bunun yarı sıra süt ve süt ürünlerinin tüketimini gerçekleştirebilirler. 

  1. Ovo Vejetaryen

Kırmızı et, beyaz et, balık gibi hayvan eti tüketimini ve süt ve süt ürünlerinin tüketimine yer verilmez. Fakat yumurta tüketilebilmektedir. 

  1. Vegan

En geniş kuralları olan vejetaryen türü vegandır. Hayvan eti tüketimine ve hayvansal ürünlere (süt  ve süt ürünleri, yumurta vb.) yer verilmemektedir. Öte yandan hayvansal malzemeler ile üretilmiş olan giysi ya da eşyaların kullanımı da vegan anlayışına uygun değildir.

Vejetaryen ve Vegan Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vejetaryenliğin türlerinden biri olan Vegan, diğer türlere göre çok daha fazla kurala sahip olması ile dikkat çekmektedir. Vejetaryen beslenme anlayışındaki türlerde görülen farklılıklara göre zaman zaman hayvan etinin de hayvansal ürünlerin kullanımına da rastlanmaktadır. 

Vegan anlayışı ise sadece beslenme şekli ile sınırlı değildir. Hayvansal beyinlerin tüketilmemesiyle birlikte herhangi bir hayvanın hayatına son verecek faaliyetlerde bulunmaktan kaçınılmaktadır. 

Vejetaryen ve Vegan Olmak Sağlıklı Mı?

Vegan ve vejetaryen olmanın insan sağlığına etkisini inceleyen birçok araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların ilki 1980’li yıllarda yapılmıştır ve araştırma sonucunda bahsedilen beslenme anlayışının birçok hastalık riskini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. İlerleyen yıllarda meydana getirilen araştırmalar da aynı durumu destekler niteliktedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz