Ana Sayfa Finans Yabancı Uyruklulara Kredi Veren Bankalar

Yabancı Uyruklulara Kredi Veren Bankalar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerde kredi ihtiyacı olmaları halinde kredi hizmetinden faydalanabilirler. Bu noktada bankalar, kişinin mensup olduğu ülkeden ziyade mal varlığına ve diğer kriterlere bakmaktadır.

Yabancı uyruklu kişiler konut, ihtiyaç ve diğer tüm kredi hizmetlerinden ayrım yapılmaksızın faydalanabilir. Bu kişiler Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankadan daha önce kredi kartı alıp ödemelerini düzenli yapması halinde daha rahat kredi almaktadır.

Bankalar, kişinin kredi kartı veya geçmiş finansal hareketlerinin bulunmaması durumunda gelir bilgisine bakmaktadır. Yine eğer yabancı uyruklu kişinin memur veya iş adamı bir kefili olması durumunda da kredi hizmeti noktasında kolaylık sağlamaktadır.

Bankaların İstedikleri Evraklar

  • Yabancı uyruklu kişi eğer taşınmaz satın alacaksa bu taşınmazın tapusu
  • Kişinin pasaportunun aslı veya fotokopisi
  • Vatandaşı olduğu ülkede ki ikametgah adresini gösteren belge veya geçmiş dönem faturaları
  • Yurt dışında çalıştığı yerden aldığı ıslak imzalı maaş bordrosu. Türkiye’de yaşıyorsa ülkemizde ki çalıştığı yerden aldığı bordro
  • Kendi ülkesinde veya yurt dışında kullandığı banka hesap hareketlerini gösteren dekontlar
  • Sahip olduğu gayrimenkul veya diğer taşınmazları tapusu veya belgeleri

Kişiler yukarıda saydığımız evraklar ile Türkiye’de faaliyet gösteren bir banka kuruluşuna giderek kredi başvurusunda bulunabilir. Banka bu evraklarla bir değerlendirme yaparak kişinin kredi talebine olumlu veya olumsuz yanıt vermektedir.

Yabancı Uyruklulara Kredi Veren Bankalar

İş Bankası: Bu bankanın yabancılara özel bir kredi hizmeti bulunmaktadır. Kişi eğer konut veya araba sahibi olmak istiyorsa uygun faiz oranları ile bankadan kredi alabilir. Yukarıda saymış olduğumuz evraklar genel evraklar olduğu için bankanın kredi tutarına göre isteyeceği farklı evraklar ve talepler olabilir. Vade oranı 120 aya kadardır.

Türkiye Finans Bankası: Yabancı uyruklulara özel kredi veren bankalardan bir diğeri Türkiye Finanstır. 120 aya kadar vade sunulan bu hizmette, kredilerden duruma göre faiz alınmamaktadır.

Ziraat Bankası: Konut noktasında hizmet veren Ziraat Bankası, alınacak konut için ipotek talebinde bulunmaktadır. Kişinin değerlendirmesi yapıldıktan sonra ek teminatlarda istenebilir. Konutun değerinin yarısına kadar banka kredi imkanı vermektedir. Diğer bankalarda olduğu gibi vade süresi 120 aydır.

Yapı Kredi Bankası: Uygun faiz oranları ile hizmet veren bir diğer banka Yapı Kredidir. 120 aya kadar vade süresi bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız bankalar dışında da hizmet veren bankalar bulunmaktadır. Yabancı Uyruklu kişiler Türkiye’de en az 3 ay boyunca çalışmaları durumunda daha rahat kredi almaktadır. Bu kişiler hali hazırda kredi kartı kullanımı yapıyorsa ve tutarlar yüksekse yine kredi hizmetinden daha kolay faydalanabilir.

Bankaların istemiş olduğu evraklar kişiden kişiye ve bankadan bankaya göre farklılık gösterebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz