Ana Sayfa Pratik Bilgiler Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Geri Alınır?

Günümüzde birçok farklı para aktarma veya yatırma yöntemi vardır. Gişeler, telefon ve İnternet bankacılığı, havale ve EFT gibi yöntemler bunlardan bazılarıdır. Bu yöntemler esnasında hatalar yapılabilir. Havale veya EFT işlemleri yaparken hesap numarası veya IBAN gibi bilgiler yanlış girildiğinde ya para aktarılmaz yada başkasının hesabına geçer. Bu yüzden, işlemleri yaparken çok dikkatli olmalı ve yapılan işlemi kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde, yapılan işlemin geri dönüşü olmayabilir. Bu noktada sizlere yanlış hesaba yatırılan paranın durumunu anlatacağız.

Yanlış Hesaba Gönderilen Para

Bu noktada her bankanın farklı bir uygulaması mevcuttur. Tutarın yüksek olması durumunda bankanın ikili onay sistemi devreye girdiği için bu tutarın geri dönüşü olabilir. Banka yüksek tutarlarda öncelikle paranın gideceği hesap sahibini aramaktadır. Eğer alıcı taraf yanlış kişi ise para gönderinin hesabına geri döner. Diğer yandan, küçük tutarlarda böyle bir durum söz konusu değildir.

Geri İade Durumu

Gönderilen para bir kişinin hesabına geçtikten sonra olay tamamen kişiye bağlıdır. Eğer alıcı kişi parayı geri iade etmek istemiyorsa yanlış gönderen kişi yasal olarak hiç bir hakka sahip değildir. Tutarın yüksek olması durumunda ise yapılacak olan tek şey; “sebepsiz zenginleşme davası”dır. Bu davanın sağlam bir avukat ile açılması durumunda küçükte olsa bir şans vardır. Tabi ki parayı alan kişi bu parayı eritmenin bir yöntemini bulmadıysa.

Yanlış gönderilen para eğer vefat etmiş birine aitse, tutarın geri alınması mümkün değildir çünkü para mirasçılara devredilmektedir.

Yukarıda ki sebeplerden dolayı özellikle Havale ve EFT işlemlerinde dikkatli olmalı ve gönderim yapıldıktan sonra hesabı kesinlikle kontrol etmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz