Ana Sayfa Hukuk Yasal Takip Aşamaları ve Avukat Süreci

Yasal Takip Aşamaları ve Avukat Süreci

Yasal takip çok sancılı bir süreçtir ve bu süreç herkesin başına gelebilir. Yasal takip, borçlarını geciktiren kullanıcılara bankalar veya alacaklı kişiler tarafından ilgili borcu tahsil etmek adına başlatılan bir süreçtir. Kişiler çektikleri kredinin veya kredi kartı borcunun aylık ödenmesi gereken tutarı 2 ay üst üste ödememesi durumunda bankanın takip süreci başlatma hakkı bulunmaktadır.

Süreç esnasında borçlu kişiye bir tebligat gönderilir ve bu evrakın üzerinde bankanın avukatının bilgileri bulunmaktadır. Birçok banka ise olay bu aşamaya gelmeden önce borçlu kişiyi aramakta ve durum hatırlatması yapmaktadır.

Banka gerekli aramaları yaptıktan sonra borçlu kişi hala daha tutarı ödemiyorsa bu sefer devreye bankanın görevlendirdiği avukatlar girmektedir. Avukat borçlu kişiyi aradığında borçlu kişi ile anlaşmaya çalışır. Borç yeniden yapılandırılır veya aylık taksit tutarları düşürülür. Kişi yine de borcunu ödemez ise bu sefer farklı yöntemler devreye girer.

Haciz Aşaması

Borçlu kişinin düzenli bir geliri varsa, örneğin devlet memuru ise maaşın 1/4’üne haciz koyulabilir. Kişi maaşının tamamına haciz koyulması durumunda ise İcra Müdürlüğüne giderek itiraz etmelidir çünkü mevduatta bu oran 1/4 olarak belirlenmiştir.

Eğer şahsın düzenli bir geliri yok ise sahip olduğu taşınmaz mallar: arsa, ev, araba vs gibi tehlike altındadır. Banka ilgili borç tutarınca bu mallara el koyabilir. Haciz koyulması durumunda sahip olunan bu mal varlıkları değerinin çok altında fiyatlandırılmaktadır. Bu sebeple kişinin haciz aşamasına gelmesi durumunda bu varlıkları hızlıca nakit paraya çevirmesi yararına olacaktır.

Bilinenin aksine günümüzde hapis cezaları bulunmamaktadır. Borçlu kişinin bir mal varlığı yoksa bankalar bu kişiyi borcundan dolayı hapse attıramaz. Haciz esnasında ev, taşınmaz, iş yeri ve maaş hacizleri gibi farklı yöntemler söz konusudur.

Ev haczinde de her mal varlığına el koyulmaz. Bankalar borçlu kişinin sahip olduğu lüks eşyalara el koyar. Evde ki televizyona veya bilgisayara haciz işlemi çok nadir yapılmaktadır.

Avukat Süreci

Hakkında yasal takip başlatılan ve haciz aşamasına gelen kişilerin bankaların görevlendirmiş olduğu avukatlar ile olumlu konuşma yapması yararına olacaktır. Avukatlar aile bireyleri ile iletişime geçemezler. Kişi iflas etmiş veya krediyi ödeyecek durumu olmayabilir. Bu noktada aile bireylerini arayıp avukatların haber verme veya onları sıkıştırma gibi bir görevi bulunmamaktadır. Eğer borçlu kişinin başına böyle bir olay gelmiş ise burada yasa dışı bir durum söz konusudur.

Avukatların devreye girmesi ile birlikte toplam borca birde avukat ücreti eklenmektedir. Bu ücret kredinin türüne ve bankaya göre değişiklik göstermektedir. Kısaca, borç ödenmedikçe masraflar artmaktadır.

Gecikme Faizi ve Yapılandırma Süreci

Borcun ödenmemesi durumunda avukat masrafına ek olarak gecikme faizi uygulanmaktadır. Kredi çekerken alınan faiz %1 ise bu faiz oranı %30 oranında arttırılır yani %1,3 oranına gelir. Bunun üzerinde ki bir faiz artışı da mevduata aykırıdır.

Yasal takip başladığı anda kredi notu yerle bir olur. Kişinin gelecekte ki tüm finans hayatı, borcun iki ay boyunca ödememesi durumunda olumsuz etkilenir. Bu sebeple süreç uzamadan borçları kapatmak faydalı olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz