Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Yatırımlık Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırımlık Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım amacıyla ev almak doğru şekilde yapıldığında risksiz ve karlı bir yatırımdır. İnsanlar hem kenarda ki paralarını doğru kullanmak hemde ömür boyu kira geliri elde edebilmek adına ev alırlar. Tabi ki bu yatırımın karlı olması için belirli şartlara dikkat etmek gerekmektedir.

Krediye Uygun Ev

Eğer yatırım amacıyla ev alınacaksa ve bu ev banka kredisi ile satın alınacak ise bazı şartlara dikkat etmek çok önemlidir. Hazır ev yerine temelden alınan evler daha ucuz olduğu için insanlar güvendikleri müteahhitlerden bitmemiş ev alırlar. Bitmemiş eve kredi çekebilmek için evin %80’inin tamamlanmış olması gerekmektedir. Alınacak olan evde kat irtifakı ve kat mülkiyetinin olması da çok önemlidir. Bu şartları sağlamayan evlere bankalar kredi vermeyeceği için ev almadan önce bu şartları gözden geçirmek önemlidir.

Evin Konumu

Ev almadan önce ilanlar detaylı bir şekilde incelenirse merkeze yakın evlerin değerinin daha yüksek olduğunun farkına varabilirsiniz. Bu evlerin kira gelirleri de diğer evlere oranla daha fazladır. Bir evin konumu merkezden uzaklaştıkça evin değeri de düşeceği gibi kiracı bulmakta zorlaşacaktır. Evi satın almadan önce yakın apartmanlar ve evler iyi bir şekilde incelenmelidir. Eğer evin olduğu konum yeni bir yerleşim yeri ise kiracı bulmakta zordur. Bu sebeple evin konumu iyi analiz edilmeli ve yakın konumda ki evlerin kiraları öğrenilmelidir.

Bina Yaşı

Özellikle deprem bölgelerinde ki binaların yaşı çok önemlidir. Bina yaşı arttıkça evin değeri zamanla azalacaktır. Yine bu evin herhangi bir doğal afete karşı dayanması daha zordur. Bu sebeple binanın depreme karşı dayanıklı olup olmadığı iyi analiz edilmeli ve duvar ile tavan yapısı kontrol edilmelidir. Binaların yaşı arttıkça sigorta maliyeti de artacağı için ikinci ev alınırken bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır.

Evin Çevresinde ki Sosyal Yaşantı

Ülkemizde bazı mahallelerin ve semtlerin sosyal yaşantılarında problemler bulunmaktadır. Bu mahallelerde kavga, gürültü ve sosyal problemler çok olduğu için insanlar buralardan mümkün olduğunca uzak dururlar. Yine ülkemizde her ne kadar kira sözleşmesi yapılsa da bazı mahallelerde insanlar evlerde zorla oturmakta ve kira vermemektedir. Bu kişileri evden atmak için polis zoru bile kullanmak gerekebilir. Bu sebeple yatırım amacıyla alınacak olan evin bulunduğu konum ve sosyal yaşantı iyi analiz edilmelidir.

Semtin İnşaat Alanı Olması

Evin bulunduğu semt yeni bir yerleşim yeri ise çevresinde birçok inşaat alanı olması muhtemeldir. Bu semtlerde inşaat araçlarının çıkarttığı gürültü çok olduğu içinde kiracı bulmak zordur. Bunun dışında satın alınan evin yanında büyük çaplı bir ev veya site projesi yer alıyorsa evin değeri de otomatik olarak düşecektir. Bu tarz semtlerden ev almak yerine inşaat aşamasını geçmiş ve nispeten daha az inşaatın bulunduğu semtleri tercih etmek daha karlı olacaktır.

Evde Kiracı Olması

Satın alınacak olan evde hali hazırda kiracı bulunuyorsa kiracı araştırılmalıdır. Kiracının elinde kira sözleşmesi bulunduğu için evi satın alsanız da bu kiracıyı evden çıkarmak mümkün olmayabilir. Bu sebeple kiracının evi nasıl kullandığını, kirayı düzenli ödeyip ödemediğini iyice araştırmalısınız. Kiracı, kira noktasında daha önce ki sahibine sorun çıkartmış ise size de sorun çıkartması muhtemeldir. Bu sebeple evi almadan önce bu tarz art niyetli kiracıları evden çıkarmak işinizi kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz