Ana Sayfa Genel YSK Seçmen Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

YSK Seçmen Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

YSK seçmen sorgusu 57 milyon vatandaşı direkt olarak ilgilendiren ve bu sebeple de en fazla araştırılan konulardan biridir. 2019 senesinde YSK seçmen sorgulama sayfasının erişme açılması sayesinde Yüksek Seçim Kurulu’nun sorgulama sayfası üzerinden vatandaşların tamamı 31 Mart tarihinde yapılacak olan seçimler için hangi sandıkta ve nerede oy kullanacaklarını görebilecek. YSK tarafından ücretsiz olarak indirilebilen mobil uygulama üzerinden de nerede ve hangi sandıkta oy kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun dışında seçmen bilgilerine farklı yöntemlerle de ulaşmak mümkün.

YSK Seçmen Sorgulama Nasıl Yapılır?

YSK seçmen yeri sorgula hizmeti sayesinde vatandaşlar hangi sandıkta ve nerede oy kullanacaklarını öğrenebilmektedir. Yerel seçimlere oy kullanacak olan vatandaşların oy kullanma sandıkları ve nerede oy vereceklerine ilişkin tüm bilgiler YSK’nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkündür. YSK yani Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sitesi üzerinden 31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde nerede ve hangi sandıklarda oy kullanılabileceği öğrenilebilmektedir. 31 Mart seçimlerinde oy kullanacak olan vatandaşların www.ysk.gov.tr internet adresi üzerinden seçmen sorgusu yapması mümkündür. Bu adrese tıkladıktan sonra TC kimlik numarası ve sitede istenen diğer bilgilerin girilmesi ile hangi sandıkta ve nerede oy kullanılabileceği bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu internet adresinin yanı sıra e- devlet üzerinden YSK seçmen sorgulama mobil uygulaması ile de seçmen yeri ve sandık bilgilerine kolayca ulaşmak mümkündür.

YSK Seçmen Sorgulama Kaydına Nereden Ulaşılır?

YSK seçmen sorgulama kaydı için YSK yani Yüksek Seçim Kurulu’nun resmi internet sitesine giriş yapmak gerekmektedir. 31 Mart tarihinde 57 milyon seçmenin oy kullanacağı sandıklar, internet sitesi üzerinden tespit edilebilir. Seçmenlerin ilk olarak  https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yaptıktan sonra daha sonra gelen ekran üzerinden kimlik numaraları ile sandık bilgilerine ulaşmaları mümkündür. Sayfada TC kimlik numarası ve kimlik bilgileri girildikten sonra sorgula butonuna tıklamanın ardından hangi okulda ve nerede oy kullanılabileceği kısa sürede sorgulanabilmektedir.

YSK Seçmen Sorgulama Nereden Yapılır?

YSK seçmen kaydı sorgula hizmetine e-devlet üzerinden ulaşmak mümkündür. E- devlet sistemine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra hangi sandıkta oy kullanacağınızı kısa sürede sorgulayabilirsiniz. Bir diğer Yüksek Seçim Kurulu üzerinden seçmen sandık yeri sorgulama yöntemi ise YSK’nın mobil uygulamasıdır. YSK seçmen kaydı sorgulama işlemleri için mobil uygulamalardan da faydalanılabilir. Android ve IOS sistemleri için aktif olan bu mobil uygulama tamamen ücretsizdir. Seçmen kaydı ve sandık bilgilerine bu uygulamalar üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

YSK Seçmen Kaydı Sorgulama E- Devlet Üzerinden Yapılır mı?

YSK seçmen kaydı e-devlet ile kolaylıkla yapılabilir. E- devlet üzerinden seçmen sorgulama işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise:

  • Öncelikli olarak e-Devlet kapısına https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linki üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Linke tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında zarf içinde e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.
  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra sayfanın üstündeki arama kısmına “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” yazdıktan sonra çıkan ilk bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.
  • Daha sonra açılan sayfada yurt içi seçmen vatandaşları için seçmen kütüğü gibi bilgilerin tamamına ulaşmanız mümkündür. Bunun yanı sıra seçim sırasında oy kullanacağınız bilgiler ve sandık numaraları ile ilgili tüm verilere Yüksek Seçim Kurulu aracılığı ile ulaşmanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz