Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Zengin İnsanların Ortak Özellikleri

Zengin İnsanların Ortak Özellikleri

Günümüzde dünyanın en zengin insanlarının birçoğu Amerika’da yaşamaktadır. Birçok Amerikalı zenginin ise insanları cezbeden bir başarı öyküsü vardır.

U.S. Trust, Amerika’da ki en zengin 700 kişiyi araştırmış ve bunu rapor haline getirerek kullanıcılar ile paylaşmıştı. Raporda en dikkat çeken unsur ise zengin olan insanların %20’sinin yoksul ailelerde büyümüş kişilerden oluşması.

Bu rapor için mal varlıkları 10 milyon doların üzerinde olan birçok zenginle röportaj yapılmış ve bu kişilerin %80’inin orta sınıf veya yoksul ailelerde yetişmiş kişilerden oluştuğu sonucuna varılmış. Son olarak da zengin insanların birbirlerine benzeyen özellikleri 8 başlık altında toplanmış.

Uzun Vade

Türkiye’de ki genel kanı, zengin insanların çoğunluğunun miras yoluyla bu zenginlikleri elde ettiği. Amerika’da ise bu durum tam tersi. Zengin insanlar genellikle varlıklarını uzun vadede elde etmişler. Uzun vadeden kasıt ise en az 30-40 yıllık bir süreç.

Geleneksel Yöntemler

Zengin grubunda yer alan insanların birçoğu yüksek riskle ticaret yapmadıkları ortaya çıkmış. Geleneksel menkul kıymetler olan; ev, arsa ve diğer gayrimenkuller zengin insanların yatırımlarının çoğunluğunu oluşturuyor. Zengin insanların neredeyse %90’ı zenginliklerini geleneksel yöntemlere borçlular.

Fırsatçılık

Araştırma yapılan insanların birçoğunun mal varlıklarının en az 4’de 1’i kadar tutarı nakit olarak tuttukları belirlendi. Bu parayı ise fırsat gördükleri yatırımlara yatırarak zenginliklerini arttırmaya çalışıyorlar. Yani ellerinde nakit para bulunduğu için piyasa fiyatının altında satılan kar getirebilecek her varlığı satın almaya çalışıyorlar.

Kredi Kullanımı

Türkiye’de ki batık kredi tutarı 80 milyar Türk Lirasına yaklaşmış durumda. Birçok insan kredileri ev, araba veya diğer duran varlıkları satın almak için kullanıyor. Zenginler ise banka kredileri tamamen yatırım amaçlı kullanmakta. Bankalardan aldıkları kredileri aktif varlıklarda kullanarak düzenli ödüyorlar ve borç bitmesi durumunda bu varlıklar onların oluyor.

Vergi Durumu

Zenginler vergilere büyük önem gösteriyorlar. Araştırma yapılan grubun %55’inin vergi konusunda uzman görüşü aldığı ve düşük vergi ile kazanç elde etmenin yollarını araştırdıkları ortaya çıkıyor. Ülkemizde ise durum tam tersi. Zengin insanların birçoğu vergi dahi ödemiyorlar.

Değerli Fiziki Varlıklar

Bir sanat eserinin 10 milyon dolara satın alındığının haberi sürekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz bu eserlere neden bu kadar para verildiğine anlam veremezken zenginler bu eserleri koleksiyon yaparak ilerleyen yıllarda çok daha yüksek fiyatlara satıyorlar.

Disiplin

Araştırmada yer alan kişilerin %70’i günde 12 saatten fazla çalışıyor. Yine kısa vadeli hesaplardan çok uzun vadeli yatırımlara ve hedeflere yöneliyorlar.

İş İlişkisi

Zenginler iş ilişkilerine çok dikkat ederler. Birçok kişi zamanında çok büyük maliyetlere sebep olsa da sırf iş ilişkilerini geliştirebilmek adına büyük paralar harcadıklarını belirtiyorlar. Yani ticareti her zaman kazanç elde etmek için yapmadıklarını belirtiyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz