Ana Sayfa Genel Zimmet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Zimmet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulama işlemleri sağlık sektöründe çalışanları yakından ilgilendiren ve atama ve zimmet işlemleriyle ilgili sağlık çalışanlarının özlük bilgilerinin bulunduğu bir sistemidir. Zimmet sorgulama işlemleri Sağlık Bakanlığı’na ait diğer sistemlerle ortak olarak çalışmakla birlikte bazı personellerde diğer sistemlere ait kullanıcı şifreleri bulunmadığından ÇKYS yani Çekirdek Kaynak Yönetimi Sistemi ile Zimmet Sorgulama Sistemi entegrasyonu sağlanmıştır.

Zimmet sorgulama sistemi sayesinde ilk defa sağlık sektöründe kamuya ataması gerçekleşen sağlık personelleri kendilerine ait özlük bilgilerini, atamalarının gerçekleştiği il ve kurum bilgilerini ve üzerlerine kayıtlı zimmet durumlarını görebileceklerdir. Aynı şekilde başka bir ile veya birime ataması gerçekleşen sağlık personeli zimmet durumunu sorgulayarak atama ve özlük işlemleri başta olmak üzere birçok işlemi internet üzerinden hızlı bir şekilde görüntüleyebilmektedir.

Zimmet Sorgulama Ne Anlama Gelir?

Sağlık çalışanlarını ve atama bekleyen sağlık sektörü emekçilerini yakından ilgilendiren zimmet nedir sorusuna cevap aranmaktadır. Kelime manası olarak “bir kimsenin üzerinde bulunan şey” manasında kullanılan zimmet sağlık çalışanları ve sağlık sektörüne atama bekleyenler için farklı anlamlara gelmektedir. Zimmet sorgulama uygulaması Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiş ve internet üzerinden kamu sağlık sektörüne hizmet veren bir uygulamadır.

Sağlık Bakanlığı değişen ve gelişen teknolojik yapısını çeşitli internet uygulamalarıyla desteklemektedir. Uzun zamandır Personel Görev Yeri Sorgulama sayfası üzerinden hizmet veren bakanlık yeni atama sorgularını bu uygulama ile birleştirmiş ve Zimmet Durumu Sorgulama sayfası ile bir araya getirilen Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi yani ÇKYS sağlık personelinin daha hızlı ve daha kolay bir şekilde tek sayfa üzerinden atama ve özlük bilgilerine kolay erişim imkanı sağlamaktadır.

Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulaması internet üzerinden Sağlık Bakanlığı’na ait ckysweb.sağlık.gov.tr/personelgorevyeri adresi üzerinden yapılmaktadır. Zimmet sorgulama işlemleri;

  • Doktorlar,
  • Sağlık personeli,
  • Diğer kişiler

Tarafından bu site üzerindeki ana ekranda çıkan bilgilerin doldurulması ile gerçekleştirilir. Arama motoruna yukarıdaki internet sitesinin yazılması sonucunda açılacak ana sayfa “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” ekranına giriş imkanı verecektir. Bu ekranın sağ tarafında bulunan Kimlik belgesi türünün seçilmesi ve kimlik bilgilerinin doğru olarak girilmesi gerekmektedir. Eski kimliklere ait T.C. Nüfus Cüzdanı, yeni kimliklere ait T.C. Yeni Kimlik Kartı ve yabancı kişilere ait Yabancı Uyruk seçeneklerinden size uygun olan kısmı seçmeniz ve T.C. kimlik numarası ve kimlik bilgilerini doğru olarak girmeniz sonucunda zimmet sorgulama 2019 ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve Sağlık Bakanlığı’na ait atama ve tayin işlemlerinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini, tayininin ve ilk atamanız gerçekleşmişse görev yerinizin neresi olduğunu açılacak zimmet sorgulama ekranı üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

ÇKYS sistemi ile Zimmet Sorgulama Sistemi Aynı Şey Midir?

Özellikle atama dönemlerinde zimmete düşme olarak tabir edilen atama işlemlerinin gerçekleşmesi ve zimmet sorgulama işlemleri ÇKYS sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. ÇKYS sistemi zimmet sorgulamasını da içine alan ve Sağlık Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu geniş bir atama ve tayin uygulamasıdır. Zimmete düşme işlemleriyle birlikte ÇKYS sistemi üzerinde yetkisi bulunan kişiler Personel Görev Yeri bilgileri ve özlük bilgileriyle ilgili bilgilere bu ekran üzerinden ulaşabilmektedir.

ÇKYS sistemine üye olmak için kullanıcı şifresine sahip olmak gerekirken zimmet sorgulaması sırasında herhangi bir şifre ve kullanıcı ismine gerek duyulmamaktadır. Bu sebeple zimmet sorgulaması ilk ataması yapılacak kişilerinde kullanıma açık olan Sağlık Bakanlığı’na ait ÇKYS uygulamasıdır. ÇKYS sorgulama 2019 yılında da zimmet sorgulama ve kamu sağlık personeline ait personel bilgilerine erişim imkanı sağlayan yararlı bir uygulamadır.

Zimmet Sorgulama Sırasında Karşılaşılan Problemler

İlk ataması gerçekleşmiş kimseler zimmet sorgulaması sonucunda olumsuz yanıt aldıklarında zimmet kaydı bulunamadı ne demek şeklinde sorulara yanıt aramaktadırlar. İlk atama işlemi Sağlık Bakanlığı’nca yapılmış olsa bile yeni atanan personele ait bilgilerin zimmet sorgulama uygulamasına girilmesi gerekmektedir. Zimmet sorgulamasına girilen ataması ve tayin işlemi gerçekleşmiş sağlık personelinin görev yeri ve atandıkları birim bu uygulama üzerinden görüntülenebilmektedir. İllere gönderilen atama yazıları ve işlemleri farklı tarih ve günlerde gerçekleşebileceğinden zimmet sorgulamasından olumsuz yanıt almanız halinde beklemenizde yarar vardır.

Zimmet sorgulama sırasında kimlik bilgilerinin ÇKYS üzerinden güncellenmemesi nedeniyle personel bilgilerine erişim imkanı kısıtlanmış olabilir. Bu durumda bağlı bulunduğunuz il sağlık müdürlüğü ile görüşüp nüfus bilgilerini güncellemeniz sonrasında zimmet sorgulama sistemine giriş yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz