Ana Sayfa Genel Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri

Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilere sonuna kadar desteklerini devam ettirmektedir. Tarım ve Hayvancılık bakanlığının verdiği emirlere göre uygulamalar ve hibeler yapılmaktadır. Bu hibeleri Ziraat Bankası bünyesinden rahatlıkla alabilmeniz de mümkün olmaktadır. Ayrıca çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız dahilinde bu hibelerden rahatlıkla yararlanabileceğinizi söyleyebiliriz. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmayan tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin bu hibe ve desteklerden yararlanması mümkün olmamaktadır.

Destekler 2019 yılı itibariyle de devam edeceği verilen talimatlarla belirlenmiştir. Ayrıca dövizde yaşanan artışlardan dolayı da verilen desteklerin artacağı da gelen haberler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda bu destek ödemelerin hangileri olduğunu ve hangi tarihte nasıl ödemeler yapılacağı bilgileri verilecektir. Ayrıntılı bilgi almak için en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmenizi ve müşteri temsilcileri ile telefonla görüşmeniz mümkün olmaktadır.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası destekleme ödemeleri için bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlarda da bazı noktalar bulunmaktadır. Sizlerde destekleme ödemelerine uyup uymadığınızı bu şekilde rahatlıkla anlayabilirsiniz.

 • Öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer kayıtlı iseniz bankanız sizden kayıtlı olduğunuza dair bir belge isteyebilir.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz burada yer olan bilgilerin de güncellenmiş olması gerekmektedir. Güncel bilgilere sahip olmayanlar için bu destek ödemeleri mümkün olmamaktadır. Bu açıdan çiftçi kayıt sisteminde kesinlikle güncel bilgilerinizin bulunmuş olması gerekmektedir.
 • Çiftçinin arazisinin ve tarlasının olması gerekmektedir. Ama ne yazık ki sadece tarlanın olması yetersizdir. Bunun yanı sıra burada aktif olarak üretim yapıyor olmanız gerekmektedir.
 • Destekleme verilecek olan konularda mutlaka üretim yapıyor olmanız gerekmektedir. Üretim yapılan konular haricinde yapılan üretimler kabul edilmemektedir.
 • Ayrıca İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından sizlere verilen şartlara da uyuyor olmanız gerekmektedir. Uymamanız dahilinde bu destek ödemelerinden yararlanmanız da mümkün olmayacaktır.

Bu şartları taşıyan kişilerin en yakın süre zarfında Ziraat Bankasına ya da Tarım il ya da ilçe müdürlüklerine giderek destek ödemeleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında ödemeleriniz TC kimlik numarasına göre yapılacaktır.

Ziraat Bankasına Yatacak Olan Destek Ödeme Miktarları

Ziraat Bankasına her konuda ayrı ayrı destekler yatabilmektedir. İşte Ziraat Bankası üzerinden alabileceğiniz destek ödemeleri konusundaki bilgiler.

 • 4 ay üzeri buzağılar için 350 TL ödeme alabilmeniz mümkündür.
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için ayrıca 500 TL ödeme almanız mümkün olmaktadır.
 • Döl kontrollü buzağılar için de 250 TL ödeme yapabilmeleri de mümkün olmaktadır.
 • Soy kütüğüne kayıtlı mandalar için 400 TL ödeme yapabilmeleri de mümkün olmaktadır.
 • Malak için yapılan başvurularda 150 TL ödeme yapılırken, 2019 yılı için alınacak ayrıca başvurularınızda ise 400 TL ödemeler yapılacaktır.
 • Erkek besi sığırları için Ziraat Bankası bünyesinden toplamda 250 TL ödeme alabilmeniz mümkün olmaktadır.
 • Arılı kovanlar için kovan başına 10 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Ana arılar için 15 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Damızlık ana arılar için 40 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Damızlık koyun yetiştirenler için ise 25 TL ödeme yapılabilmektedir.
 • Mazot ve gübre desteği ise her noktada ayrı olmaktadır. Ayçiçek, buğday, arpa, yulaf, tiritkale, çeltik, pamuk, nohut, mercimek, kuru fasülye, aspir, yağlık ayçiçeği, soya fasülyesi, dane mısır, patates, kanola, soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve nadas için mazot ve gübre desteği verilmektedir. Yalnızca nadasa bıraktığınız zaman 6 TL destek alabileceğinizi de sizlere hatırlatmak isteriz. Mazot ve gübre destekleri dekar başına verilmektedir.
 • Çiğ süt için soğutulmamış ise 5 kuruş kilo başına, soğutulmuş ise 10 kuruş fiyat verilmektedir.
 • Biyolojik mücadele desteği olarak 400 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Biyoteknik mücadele için 120 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Örtüaltı üretimler için de 520 TL ödeme yapılmaktadır.
 • Açık alan üretimleri için 100 TL ödemeler almanız da mümkün olmaktadır.

Yukarıda yer alan desteklerin yanı sıra alan bazı ödemeler de almanız mümkün olacaktır.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası destekleme ödemeleri Ziraat Bankası hesabınıza TC numaranıza göre yapılmaktadır. TC numaranız 0-2 arasındaysa ilk siz ödemeleri alırsınız. TC numaranızın son hanesi 4-6 arasında ise bir hafta sonra ödeme alırsınız. TC numaranızın son hanesi 8 ise en son hafta siz ödemeyi alırsınız.

2019 Yılı Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Ne Kadar Oldu?

2019 yılı itibariyle kurlarda yaşanan artışlardan dolayı destekleme ödemelerinde de önemli artışlar yaşanmaktadır. Fark ödemeleri buğday, mısır ve çeltik için 550 TL olmaktadır. Buzağı destekleme ödemeleri 525 milyon TL, çiğ süt desteği ödemeleri de 340 milyon TL yem bitkileri desteği de 269 milyon TL, sertifikalı tohum kullanma desteği de 100 milyon TL, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon TL, diğer destekleme ödemeleri ise 167 milyon TL olmaktadır. Toplamda 2 milyar 35 milyon TL ödemeleri yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz