Ana Sayfa Pratik Bilgiler Zorunlu Trafik Sigortası ve Avantajları

Zorunlu Trafik Sigortası ve Avantajları

Hayat sigortası, trafik sigortası ve diğer tüm sigortalar kişisel finansı ilgilendiren konulardır. Sigorta maliyetleri yüksek olsa da var olan taşınmaz malları sigortalatmak uzun vadede kazançlıdır. Sigortası olmayan aracın trafiğe çıktıktan sonra bir kazaya karışması durumunda, karşı tarafın masrafı kişiye kesilmektedir. Bu ufak bir maliyet olarak görülse de ölümlü bir kazada ortaya çıkan maliyeti karşılamak çok zordur. Zorunlu trafik sigortası bu sebeplerden dolayı yaptırılması şart sigortaların başında gelir.

Tam olarak rakamlar belli olmasa da ülkemizde 20 milyondan fazla araç var ve araçların %80’i zorunlu trafik sigortasına sahip. Buda trafik sigortasının ne kadar önemli olduğunun en büyük kanıtı.

Trafik Sigortası Neleri Karşılar

Motorlu taşıtların yasal sahipleri tarafından yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Bu sigortanın yaptırılmasının sebebi olası bir kazada karşı tarafın maddi manevi zararını korumaktır.

Herhangi bir kazada karşı araç sürücüsü veya yolcusu hastanelik olursa bu masrafları trafik sigortası karşılamaktadır. Yine vefat söz konusu olduğunda da trafik sigortası karşı tarafın tüm masraflarını karşılamaktadır.

Trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda ise birçok cezai işlemin yanı sıra yukarıda bahsettiğimiz masraflarda araç kullanıcısına kesilmektedir. Bir araç sigortasız bir şekilde trafikte seyir halindeyken tespit edilirse maddi cezai işlem uygulanır. Sigortalar sürelidir ve bitmesi durumunda tekrardan araca sigorta yaptırmak zorunludur.

Trafik sigortası; maddi zarar, tedavi masrafları ve karşı tarafın vefat etmesi durumunda maddi cezaları kapsamaktadır. Kaza yapılan araç sizinse sigortası olsa da bu sigorta sadece karşı tarafın maddi zararlarını karşılamaktadır. Bu durumda karşı tarafın sigortası da sizin maddi zararlarınızı karşılamak durumundadır.

Fiyatlar

Zorunlu trafik sigortasının belirleyici birçok farklı faktörü bulunmaktadır. Ruhsat sahibi de bu konuda önemlidir. Örneğin, ruhsat sahibi ilk kez sigorta yaptırıyorsa sigorta masrafı yüksek olmaktadır. Yine ruhsat sahibi yeni ehliyet sahibi biri ise masraflar yüksek olacaktır. Aracın yaşı ve modeli de bu konuda çok önemlidir. Küçük bir ayrıntı olsa da genellikle filo kiralamada kullanılan: Fluence ve Symbol gibi araçların sigorta masrafı daha yüksektir çünkü bu araçlar kazaya meyillidir. Sigorta yaptırmak istiyorsanız birkaç sigortacıya gidip fiyat almakta fayda var çünkü bazen firmalar arasında büyük farklar olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz